Kursplan

Globala perspektiv i socialt arbete

Global Perspectives in Social Work

Kurs
SW1118
Grundnivå
7,5 högskolepoäng (hp)
Utbildningsområde
SA Samhällsvetenskapliga området 60%
VÅ Vårdområdet 40%

Om kursplanen

Diarienummer
GU 2025/4071
Ikraftträdandedatum
2025-11-07
Beslutsdatum
2025-11-06
Gäller från termin
Vårterminen 2026
Beslutsfattare
Institutionen för socialt arbete

Betygsskala

Tregradig skala

Kursens moduler

Globala perspektiv i socialt arbete, 7,5

Inplacering

Kursen är en fristående kurs inom socialt arbete. Kursen ges också till utbytesstudenter.

Huvudområde med fördjupning

SNSAA Socialt arbete - G2F Grundnivå, har minst 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav

Behörighetskrav

För att vara behörig till kursen Globala perspektiv i socialt arbete, 7,5 hp, krävs minst 60 hp inom ett samhällsvetenskapligt ämne. Sökande måste bevisa sina kunskaper i engelska: Engelska 6/ Engelska B från svenskt gymnasium eller motsvarande nivå på ett internationellt erkänt test, till exempel TOEFL, IELTS.

Innehåll

Kursen behandlar följande teman:

  • Sociala arbetsutmaningar och tillvägagångssätt på global nivå
  • Mänskliga rättigheter, social rättvisa och socialt arbete
  • Förhållandet mellan socialt arbete och social utveckling
  • Globala definitioner i socialt arbete och globala agendor för social utveckling
  • Globala perspektiv i socialt arbete på lokal nivå

Mål

Efter godkänd kurs ska studenten kunna:

Kunskap och förståelse

  • beskriva samtida globala utmaningar inom socialt arbete 
  • förstå olika samtida globala modeller av välfärdsstater
  • beskriva viktiga globala strategier för socialt arbete
  • förstå sambandet mellan mänskliga rättigheter, social rättvisa och socialt arbete 
  • beskriva sociala utvecklingsstrategier i socialt arbete

    Färdigheter och förmåga 
  • kunna tillämpa globala perspektiv i socialt arbete för att förstå sociala problem och sociala arbetsinsatser
  • kunna analysera socialt arbete på lokal nivå med globala perspektiv
  • kunna reflektera teoretiskt över globala utmaningar inom socialt arbete 

Värderingsförmåga och förhållningssätt

  • reflektera över och bedöma samtida forskning inom globalt socialt arbete 
  • problematisera, reflektera över och ta ställning i etiska och yrkesmässiga utmaningar i sociala arbetsmiljöer på global nivå
  • reflektera över egna personliga attityder, värderingar och förhållningssätt i globalt socialt arbete

Hållbarhetsmärkning

Ingen hållbarhetsmärkning.

Former för undervisning

Formerna för undervisning består av föreläsningar och seminarier. Det kommer också att finnas interaktioner med lokala myndigheter och lokala organisationer.

Undervisningsspråk: engelska 

Examinationsformer

Kursen examineras utifrån tre seminarier och en hemtenta samt en skriftlig uppgift. De tre seminarierna kräver obligatorisk närvaro och aktivt deltagande. I övrigt ska kompletterande uppgifter lämnas till seminarieledarna.

Hemtenta bedöms med betyget Väl godkänt (VG), Godkänd (G) och Underkänd (U). Om den skriftliga individuella hemtentamen ges omdömet Underkänd (U) men bedöms ligga nära gränsen för Godkänd (G) kan komplettering medges. Kompletterad uppgift bedöms enligt bedömningsskalan U–G. Vid underkänd komplettering eller om komplettering inte lämnas in inom utsatt tid hänvisas studenten till nästkommande examinationstillfälle.

För internationella studenter kommer betygen att översättas till ECTS-systemet.

Om en student som har underkänts två gånger på samma examinerande moment önskar byta examinator inför nästa examinationstillfälle ska en sådan begäran bifallas om det inte finns särskilda skäl däremot (6 kap. 22 § HF).

Om en student har fått besked om pedagogiskt stöd från Göteborgs universitet med rekommendation om anpassad examination och/eller anpassad examinationsform kan examinator, i det fall det är förenligt med kursens lärandemål och förutsatt att inte orimliga resurser krävs, besluta att bevilja studenten anpassad examination och/eller anpassad examinationsform.

Om en kurs har avvecklats eller genomgått en större förändring ska studenterna erbjudas två examinationstillfällen, utöver ordinarie examinationstillfälle. Dessa tillfällen fördelas under en tid av minst ett år efter det att kursen avvecklats/förändrats.

Om en student har fått besked om att denne uppfyller kraven för att vara student vid Riksidrottsuniversitetet (RIU-student) har examinator rätt att besluta om anpassning vid examination, om detta görs i enlighet med Lokala regler gällande RIU-studenter vid Göteborgs universitet.

Betyg

På kursen ges något av betygen Väl godkänd (VG), Godkänd (G) och Underkänd (U).

För betyget Godkänd (G) krävs att de avsedda lärandemålen för kursen har uppnåtts och att studenten har deltagit aktivt i alla obligatoriska delar.

För betyget Mycket bra (VG) för hela kursen krävs att betyget VG har erhållits för hemtentamen.

Kursvärdering

Kursansvarige garanterar att utvärderingen gers regelbundet och systematiskt i slutet av kursen.

Resultatet och eventuella förändringar i kursens upplägg ska förmedlas både till de studenter som genomförde värderingen och till de studenter som ska påbörja kursen.

Övriga föreskrifter

Om kursen ändras vad gäller innehåll och/eller litteratur, genomförs examination enligt denna kursplan ett år efter ändringen. Därefter bedöms varje fall individuellt för att avgöra om examination kan genomföras enligt den gamla kursplanen. Om kursen ställs in kan examination fortfarande genomföras inom två år efter det att kursen erbjöds. Därefter bedöms varje fall individuellt för att avgöra om examination kan erbjudas.