Den sjätte biennala PARSE-konferensen, Some Like It Hot, tar sig an temat HEAT. I en värld med stigande temperaturer, både bokstavligt och bildligt, utforskar konferensen värme som en kraft för både kris och skapelse.
- Årets konferenstema speglar vår gemensamma oro för den omfattande miljömässiga och samhälleliga skada som är kopplad till klimatförändringar, säger Jessica Hemmings, chefredaktör för PARSE.
Konferensen, förklarar Jessica Hemmings, bygger vidare på flera framstående exempel. Hito Steyerl publicerade Medium Hot: Images in The Age of Heat i somras, ett verk som fokuserar på teknik, medan nummer 51 av Thresholds, utgivet av MIT Department of Architecture, ägnas åt temat värme i relation till arkitektur.
- PARSE har också ett vidare intresse, nämligen idén om att konstnärlig forskning kan ’turn up the heat’, höja temperaturen, genom att hålla sig själv mer ansvarig inför angelägna ämnen som inte bara, men delvis, handlar om klimatet, säger Jessica Hemmings.
Öppet för allmänheten
Även om större delen av konferensens program kräver registrering, introducerar årets upplaga ett nytt inslag: alla plenarsessioner kommer att vara öppna för allmänheten, gratis att delta i och dessutom livesändas. Detta möjliggör för en bredare publik att ta del av konferensen.
Följande sessioner är öppna för allmänheten och livesänds via PARSE:s webbplats:
fields harrington, Thermal Runaways: Labor, Extraction, and Circuits of Exhaustion, Röhsska museet, onsdag 12 november, 15:00–16:30
Den här sessionen undersöker hur gigekonomins leveransarbete och den globala litiumutvinningen hänger samman genom cykler av utmattning och resursuttömning och visar hur både mänskliga kroppar och planeten töms på energi i teknikens namn.
Marina Otero Verzier, On Heat, Desire, and the Thermopolitics of Data, Röhsska museet, torsdag 13 november, 12:30–14:00
Detta föredrag utforskar hur digital teknik både producerar och är beroende av värme, från serverrum till gruvor, och visar hur datainfrastruktur driver på miljömässig belastning samtidigt som den pekar på möjligheter att föreställa sig mer hållbara energiframtider.
Denna presentation undersöker hur våra upplevelser av värme och temperatur formar vårt sätt att relatera till världen. Hsu argumenterar för att termiska sinnesintryck, ofta förbisedda i västerländskt tänkande, kan avslöja nya, mer sammanlänkade sätt att leva bortom den kapitalistiska och klimatkontrollerande logiken kring luftkonditionering.
Sara Sassanelli, Looking for the Heat, Göteborgs konserthus, fredag 14 november, 11:00–12:30
Den här sessionen utforskar hur samtida dans och koreografi förhåller sig till värme som både fysisk och emotionell kraft. Genom rörelse, upprepning och intensitet skapas rum för experiment, instabilitet och transformation som svar på vår accelererande, krisdrivna samtid.
Vi ser fram emot att få ta del av vad konferensens deltagare kan lära oss alla
När PARSE går in i sitt andra decennium fortsätter 2025 års konferens att bygga vidare på plattformens roll som en plats för utbyte och reflektion inom konstnärlig forskning – i år under temat HEAT.
- Vi ser fram emot att deltagarna visar inspirerande exempel som går bortom ursäktande hållningar och istället demonstrerar konstnärlig forskning som bedrivs med övertygelse och energi, säger Jessica Hemmings.
PARSE
PARSE (Platform for Artistic Research Sweden) är både en publiceringsplattform och en biennal konferens med fokus på konstnärlig forskning.
Konferensen, som arrangeras av Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet, äger rum den 12–14 november 2025. Den samlar internationella konstnärer, forskare och tänkare och fortsätter PARSE:s arbete för kritisk konstnärlig undersökning.