Från ikoner och appar till dialog och samarbete. Med stora språkmodeller kan datoranvändningen ta ett språng mot en framtid där vi interagerar direkt med datorn, i stället för via färdiga program.
Bild
Mattias Rost
Foto: Gunnar Jönsson
I snart fyrtio år har vi använt datorn på samma sätt: genom program och appar som någon annan har skapat åt oss. Men med dagens AI-teknik och stora språkmodeller (LLM:er) öppnas en möjlighet att tänka om. Vad händer om datorn i framtiden inte är låst till färdiga program, utan i stället formas i dialog med oss, här och nu?
I en ny artikel, publicerad som omslagshistoria i den internationella tidskriften ACM Interactions, skissar Mattias Rost, docent i interaktionsdesign vid Göteborgs universitet, upp en vision för en ny typ av datoranvändning. Han kallar det LLM-medierad datoranvändning.
– Det här är en möjlig framtid för datorn. I stället för att alltid öppna en app kan vi föreställa oss att interagera direkt i naturligt språk. Datorns kapacitet framträder då i själva dialogen med användaren, och den kod som behövs genereras i stunden, säger Mattias Rost.
I artikeln diskuterar han vilka konsekvenser en sådan förändring kan få – både möjligheter och risker. En dator som inte är bunden till appar kan bli ett kraftfullare verktyg för kreativitet, lärande och problemlösning. Men det väcker också frågor om etik, ansvar och förutsägbarhet: vad händer när datorns beteende inte längre är helt bestämt i förväg?
– Vi står inför ett möjligt vägskäl i datorns utveckling. Språkmodellerna gör det möjligt att tänka annorlunda om datorn och i artikeln vill jag bidra till samtalet om hur en sådan framtid kan se ut, säger Rost.
I grunden handlar det om vår uppfattning om vad en dator egentligen är för något.
– En dator har inte alltid varit likställt med applikationer, ikoner och filer och den behöver inte vara det heller. Det här öppnar upp för ett nytt sätt att tänka kring vad en dator kan vara.
Rost menar att det ännu inte är tydligt vem som kommer att dra mest nytta av utvecklingen och vilka som riskerar att ställas inför nya hinder.
– Så som jag ser det så blir det både enklare och svårare att använda datorn. Det kräver att man får lära om från grunden hur man interagerar med den, men jag hävdar att datorn frigörs och gör att fler får möjlighet att nyttja hela datorns förmåga.
Om publikationen
Artikeln “Reclaiming the Computer through LLM-Mediated Computing” är publicerad i ACM Interactions (vol. 32, nr. 5, september/oktober 2025) och är vald som omslagshistoria. ACM Interactions är en internationell tidskrift som ges ut av Association for Computing Machinery (ACM) och riktar sig till forskare, designers och samhällsaktörer med intresse för teknikens roll i samhället.