Bild
Sjöpungar på odlingsrep under vattenytan
Odling av sjöpungar på svenska västkusten.
Foto: Fredrik Norén
Länkstig

Sjöpungar – odling och deras kulinariska användning

Hållbarhet & miljö
Naturvetenskap & IT
Populärvetenskap
Samhälle & ekonomi

Under föreläsningen får vi höra historien bakom en helt ny vattenbruksart – sjöpungen. Men det blir också en berättelse om den kulinariska resan till stjärnkockar och matälskares grytor, och så lite om de spännande smakerna umami och kokumi.

Föreläsning
Datum
13 aug 2026
Tid
18:00 - 18:45
Antal platser
99
Kostnad
Fri entré

Medverkande
Fredrik Norén
Bra att veta
Vi öppnar hörsalen kl 17:45.
Arrangör
Tjärnö marina laboratorium, Göteborgs universitet
Bild
Porträttbild av Fredrik Norén
Fredrik Norén
Foto: NN

Fredrik Norén är marinbiologen som breddade sin företagsverksamhet med vattenbruk och förädling av marina delikatesser. Han är en mångsysslare som värnar om den marina miljön genom ett hållbart företagande.

 

Föreläsningen arrangeras i samarbete med Gröna mötesplatser, som erbjuder intressanta arrangemang om hållbar utveckling. Det är ett samarbete mellan Energi- och klimatrådgivningen, naturum Kosterhavet, Strömstads kommun, Studieförbundet Vuxenskolan och Tjärnö marina laboratorium.