Länkstig

Handel och platsutveckling: upplevelser, vitalitet och förändring

Forskning
Samhälle & ekonomi

Välkommen till ett frukostseminarium om handel och platsutveckling, med insikter om hur människor upplever urbana handelsmiljöer och vad det säger om handelns roll för platser och deras utveckling.

Seminarium
Datum
24 nov 2026
Tid
08:00 - 09:30
Plats
SEB-salen, Hus E, Plan 4, Vasagatan 1, Handelshögskolan, Göteborg
Sista anmälningsdag
20 november 2026
Ytterligare information
Handel och platsutveckling

Medverkande
Sara Brorström, forskare, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet
Ghita Regasse, doktorand, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet
Bra att veta
Frukost serveras från klockan 08:00, seminariet börjar klockan 08:30
Arrangör
Centre for Retailing, Handelsrådet och HUI Research

Handeln spelar en central roll för lokal och regional utveckling. Ett attraktivt och välfungerande handelsutbud kan vara avgörande för en plats identitet, vitalitet och utvecklingskraft. Samtidigt är platsutveckling en komplex process med flera sammanlänkade dimensioner, bland annat handelns lokalisering, konsumentbeteende, utformningen av den fysiska miljön och relationerna mellan olika aktörer. Social, ekonomisk och miljömässig hållbarhet är centrala i denna utveckling.

Vid seminariet presenterar Sara och Ghita ett samarbete som utforskar handelns roll i platsutvecklingen och hur handelsmiljöer kan förstås ur flera perspektiv. Under seminariet delas resultat från en studie som undersöker hur upplevd platsvitalitet, det vill säga hur levande och attraktiv en plats upplevs av dem som använder den, varierar mellan olika miljöer, förändras över tid, hänger samman med handelsstrukturen och formas av enskilda användares omdömen. Studien mäter detta genom en upplevelsebaserad indikator som bygger på Google Maps-recensioner för sex handelsområden i Göteborg under perioden 2018–2025.

Frukostseminariet är ett samarbete mellan Handelsrådet, HUI och Centre for Retailling vid Handelshögskolan, Göteborgs universitet.

Seminariet hålls på engelska.

Varmt välkommen!