Länkstig

GCCML bjuder in till seminarium: Besvärliga fruntimmer! – Seminarium med Elsa Trolle Önnerfors

Samhälle & ekonomi

GCCML bjuder in till seminarium med Elsa Trolle Önnerfors

Seminarium
Datum
26 mars 2026
Tid
16:30 - 18:00
Plats
Handelshögskolan, Vasagatan 1, (SEB-salen). Det finns även möjlighet att delta i seminariet via Zoom.
Sista anmälningsdag
20 mars 2026

Arrangör
GCCML

Idag är kvinnorna fler än männen på juristutbildningarna och nästan sju av tio antagna till domarutbildningen är kvinnor. De kvinnliga juristerna är i majoritet inom flera juridiska yrken, för hundra år sedan var situationen en helt annan.

Från 1870-talet fick kvinnor lov att studera juridik på universiteten, men det var svårt för dem att hitta arbete efter examen. Hindren på vägen till en karriär var många och handlade både om lagstiftning och omgivningens attityder. Som Sveriges första kvinnliga advokat fick till exempel Eva Andén ta emot dödshot när hon förespråkade reformer av äktenskapslagstiftningen.

Boken Besvärliga fruntimmer! handlar om hur det gick till när de kvinnliga juristerna slog sig in på arbetsmarknaden under en tidsperiod som sammanföll med Sveriges demokratisering och kvinnans frigörelse.

Elsa Trolle Önnerfors är docent i rättshistoria vid Lunds universitet där hon arbetar som forskare och lärare. År 2018 tilldelades hon Lundastudenternas pedagogiska pris. Hon medverkar även regelbundet som rättshistorisk expert i bland annat SVT:s ”Fråga Lund”, P1:s ”Släktband” och olika podcasts.

Tid: Torsdagen den 26 mars kl. 16.30-18.00, med efterföljande mingel. 
Plats: Handelshögskolan, Vasagatan 1, (SEB-salen). Det finns även möjlighet att delta i seminariet via Zoom.

Anmälan görs via länken nedan. För deltagande på plats, anmäl dig senast den 20 mars.

Välkomna!