Länkstig

Den lyckade idén om livets lycka?

Forskning
Hälsa & medicin
Kultur & språk
Naturvetenskap & IT

I serien "Vetenskapligt talat" på Göteborgs Stadsteater möts forskare och andra sakkunniga kring brännande ämnen - denna gång om idén om livets lycka?

Seminarium
Datum
24 nov 2026
Tid
18:00 - 20:00
Plats
Foajébaren, Göteborgs Stadsteater

Bra att veta
Insläpp från kl 17.00. Observera att evenemanget har både sitt- och ståplatser - först till kvarn gäller. Biljett krävs.
Arrangör
Arrangör
Göteborgs universitet och Göteborgs Stadsteater

Många av oss har sagt ”Jag vill vara lycklig!” Men vad menar vi med det? Är lycka ett tillstånd, en känsla, en illusion – eller kanske ett av vår tids mest framgångsrika marknadsföringsprojekt?
Aldrig tidigare har människor i västvärlden stått inför så många möjligheter att optimera sina liv, och samtidigt rapporteras växande psykisk ohälsa, ensamhet och oro. Vi uppmanas att följa våra drömmar, förverkliga oss själva och maximera vårt välbefinnande. Men tänk om jakten på lycka ibland är det som gör oss olyckliga? Kanske är lycka inte något vi finner genom att söka den? Kanske uppstår den som en bieffekt av något annat: mening, gemenskap, kärlek, kamp, skapande eller ansvar. Kanske är lycka överskattad, och det vi egentligen söker är något djupare, mer krävande.  

I kväll ska vi inte försöka enas om vad lycka är. Vi ska försöka komplicera frågan. För det är ofta först när de enkla svaren faller som de intressanta samtalen börjar.

Mer information kommer inom kort.

Mycket välkomna!