Konfliktlösning: Konfliktkunskap
Conflict Resolution: Knowledge of Conflicts
Om kursplanen
Betygsskala
Kursens moduler
Inplacering
Kursen ges som fristående kurs. Kursen är en grundkurs på grundnivå.
Huvudområde med fördjupning
Behörighet
Innehåll
Kursen behandlar begrepp och grundantaganden i olika konfliktteorier och hanteringsmodeller, företrädelsevis ur ett gruppdynamiskt perspektiv. Konflikters uppkomst och de självförstärkande processerna i konfliktdynamiken diskuteras, tillsammans olika metoder för att trappa ner och hantera konflikter. Det som är utmärkande för konflikter sakfrågor, samt hur parterna förhåller sig till varandra, behandlas. Stor vikt läggs vid subjektiva faktorer, som föreställningsvärldar och tolkningar, vid studiet av upplevd måloförenlighet, störningar i kommunikationen, känslomässiga reaktioner osv. Sambandet mellan konflikt med andra och inre konflikter uppmärksammas. Kursen knyter an till relevanta aspekter av arbetslivet.
Mål
Kursen ger kunskap om och förståelse av konflikter inom olika samhällsområden med en betoning på konflikter i arbetslivet. Betoningen ligger på metoder för praktisk konflikthantering. Kursen erbjuder träning i praktisk konflikthantering.
Efter avslutad kurs förväntas studenten kunna:
Kunskap och förståelse
- Förklara grundläggande gruppdynamiska begrepp och redogöra för gruppers utveckling
- Sammanfatta, sammanställa och beskriva en egenupplevd konflikt utifrån de modeller och teorier som behandlas i kursen
Färdighet och förmåga
- Tillämpa grundläggande teorier och modeller för konflikter, konflikteskalation och konflikthanteringsmetoder
Värderingsförmåga och förhållningssätt
- Redogöra för och problematisera kring hur självupplevda konflikter har uppstått och eskalerat
- Identifiera och relatera subjektiva faktorers betydelse för konflikters uppkomst och eskalation
Hållbarhetsmärkning
Former för undervisning
Undervisningsspråk: svenska
Kursen ges på svenska men föreläsningar på engelska kan förekomma.
Examinationsformer
Den kursen examineras genom ett antal skriftliga litteraturreflektioner samt genom en skriftlig konfliktanalys.
Restriktioner angående användandet av generativ AI anges på lärplattform eller motsvarande. Student är skyldiga att informera sig om gällande regler för examinerande inslag som exempelvis inlämningsuppgifter, seminarieuppgifter och tentamina i den aktuella kursen.
Om en student som har underkänts två gånger på samma examinerande moment önskar byta examinator inför nästa examinationstillfälle ska en sådan begäran bifallas om det inte finns särskilda skäl däremot (6 kap. 22 § HF).
Om en student har fått besked om pedagogiskt stöd från Göteborgs universitet med rekommendation om anpassad examination och/eller anpassad examinationsform kan examinator, i det fall det är förenligt med kursens lärandemål och förutsatt att inte orimliga resurser krävs, besluta att bevilja studenten anpassad examination och/eller anpassad examinationsform.
Om en kurs har avvecklats eller genomgått en större förändring ska studenten erbjudas minst två examinationstillfällen, utöver ordinarie examinationstillfälle. Dessa tillfällen fördelas under en tid av minst ett år, dock som längst två år efter det att kursen avvecklats/förändrats. Vad gäller praktik och verksamhetsförlagd utbildning (VFU) gäller motsvarande, men med begränsning till endast ett ytterligare examinationstillfälle.
Om en student har fått besked om att denne uppfyller kraven för att vara student vid Riksidrottsuniversitetet (RIU-student) har examinator rätt att besluta om anpassning vid examination, om detta görs i enlighet med Lokala regler gällande RIU-studenter vid Göteborgs universitet.
Betyg
På kursen ges något av betygen Väl godkänd (VG), Godkänd (G) och Underkänd (U).
För att erhålla betyget Godkänd på hel kurs krävs godkänt på samtliga examinerande moment. För Väl Godkänd krävs dessutom att konfliktanalysen bedöms med Väl Godkänd.
Kursvärdering
Kursansvarig säkerställer att studenterna bereds tillfälle att göra en skriftlig kursvärdering i anonymiserad form under kursens gång eller i slutet av kursen. I möjligaste mån skall studenterna även beredas möjlighet till muntlig kursutvärdering. Resultatet och eventuella förändringar i kursens upplägg ska förmedlas både till de studenter som genomförde värderingen och till de studenter som ska påbörja kursen.