Kursplan

Humanoida robotar

Humanoid robotics

Kurs
FMM161
Avancerad nivå
7,5 högskolepoäng (hp)
Utbildningsområde
NA Naturvetenskapliga området 100%

Om kursplanen

Diarienummer
GU 2026/1110
Ikraftträdandedatum
2026-08-31
Beslutsdatum
2026-03-11
Gäller från termin
Höstterminen 2026
Beslutsfattare
Institutionen för fysik

Betygsskala

Tregradig skala

Kursens moduler

Projekt, 7,5 högskolepoäng

Inplacering

Valbar inom masterprogram.

Medverkande institution

M2 Chalmers

Huvudområde med fördjupning

NNFYA Fysik - A1N Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav
NNFYK Fysik med inriktning mot komplexa adaptiva system - A1N Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav

Behörighetskrav

Kandidatexamen inklusive minst 30 hp matematik, samt programmering.

Innehåll

Kursen syftar till att ge studenten kunskaper om humanoida robotar (dvs tvåbenta, människoliknande robotar), gällande såväl artificiell intelligens som ingenjörsmässig erfarenhet, genom ett robotprojekt.

Introduktion till humanoida robotar

State of the art

Kinematik

Syntetisering och kontroll av tvåbent gång och annan rörelse; CPGs, ZMP, LGP

Övriga motorbeteenden

Robotseende

Beteende-baserad robotik

Artificiell intelligens för humanoida robotar

Hårdvara för humanoida robotar

Tillämpningar

Robotinteraktion

Sociala och samhälleliga aspekter

Projektplanering

Mål

Jämföra och kontrastera humanoida robotar med andra typer av robotar ur ett systemperspektiv samt state-of-the-art


Härleda och tillämpa de kinematiska ekvationerna för ett enkelt robotsystem.


Förklara de olika principerna för att generera tvåbent gång, såsom zero moment point (ZMP), central pattern generators (CPGs),


Tillämpa linjär genetisk programmering (LGP) för inverterad kinematik.


Beskriva andra typer av motorbeteenden, t ex enhands- och tvåhandsmanipulering av objekt, för humanoida robotar.


Tillämpa grundläggande algoritmer för datorseende.


Tillämpa algoritmer för artificiell intelligens i humanoida robotar.


Förklara funktion och syfte om olika mikrodatorer, sensorer, aktuatorer och annan hårdvara i samband med humanoida robotar.


Utifrån ett samhällsprespektiv diskutera framtida roller av humanoida robotar med avseende på etiska och sociala aspekter samt nytta.


Förklara och diskutera tekniska utmaningar i samband med utvecklingen av humanoida robotar.


Tillämpa kursinnehållet i samband med genomförandet av ett robotprojekt.


Planera, genomföra och rapportera ett konstruktionsprojekt med tekniska och eller vetenskapliga utmaningar.

Hållbarhetsmärkning

Ingen hållbarhetsmärkning.

Former för undervisning

Kursen består av en lektionsdel med teori, och en laborationsdel. I samband med teoridelen delas obligatoriska hemuppgifter ut, att lösas individuellt. Under laborationsdelen genomför studenterna, i grupper om 2-4 st, ett projekt om humanoida robotar som i slutet av kursen skall redovisas muntligen och skriftligen.

Examinationsformer

Examinationen består av tre obligatoriska delar: (i) hemuppgifter, (ii) obligatorisk dugga, och (iii) projektuppgift. Hemuppgifterna och duggan blir individuellt bedömda för varje student. Projektuppgiften däremot blir examinerad både på projektgruppnivå och individuell nivå. Vid betygsättning av projektet bedöms genomförandet av projektet som
helhet, såväl som organisation och struktur, dokumentation (planeringsrapport och slutrapport), samt muntlig projektredovisning.Dessa delar betygsätts var för sig, och vägs sedan samman till ett slutbetyg för kursen. För slutbetyget viktas hemuppgift med 25%, dugga med 25%, och projektuppgift med 50%. För godkänt på hela kursen krävs att studenten presterar godkänt i alla de tre obligatoriska delmomenten.

Om en student som har underkänts två gånger på samma examinerande moment önskar byta examinator inför nästa examinationstillfälle ska en sådan begäran bifallas om det inte finns särskilda skäl däremot (6 kap. 22 § HF).

Om en student har fått besked om pedagogiskt stöd från Göteborgs universitet med rekommendation om anpassad examination och/eller anpassad examinationsform kan examinator, i det fall det är förenligt med kursens lärandemål och förutsatt att inte orimliga resurser krävs, besluta att bevilja studenten anpassad examination och/eller anpassad examinationsform.

Om en kurs har avvecklats eller genomgått en större förändring ska studenten erbjudas minst två examinationstillfällen, utöver ordinarie examinationstillfälle. Dessa tillfällen fördelas under en tid av minst ett år, dock som längst två år efter det att kursen avvecklats/förändrats. Vad gäller praktik och verksamhetsförlagd utbildning (VFU) gäller motsvarande, men med begränsning till endast ett ytterligare examinationstillfälle.

Om en student har fått besked om att denne uppfyller kraven för att vara student vid Riksidrottsuniversitetet (RIU-student) har examinator rätt att besluta om anpassning vid examination, om detta görs i enlighet med Lokala regler gällande RIU-studenter vid Göteborgs universitet.

Kursvärdering

Resultatet och eventuella förändringar i kursens upplägg ska förmedlas både till de studenter som genomförde värderingen och till de studenter som ska påbörja kursen.