Workshop om jobb och kompetensutveckling i utvecklingsländer
Tillsammans diskuterade forskare och yrkesverksamma nya perspektiv på arbetsmarknad och ekonomisk tillväxt.
Tillsammans diskuterade forskare och yrkesverksamma nya perspektiv på arbetsmarknad och ekonomisk tillväxt.
Den 29–30 oktober samlades forskare, studenter och yrkesverksamma på Nääs Fabriker för workshopen “Jobs and Skill Development in Developing Countries.” Under två engagerande dagar diskuterades aktuella utmaningar och möjligheter kring arbetsmarknader, utbildning och produktivitet i utvecklingsländer – med fokus på hur forskning kan bidra till hållbar och inkluderande utveckling.
En av höjdpunkterna var keynoten med professor Mitch Hoffman från University of California, Santa Barbara. Hoffman, redaktör för Journal of Labor Economics och ledare för NBER Personnel Economics Working Group, forskar om faktorer som påverkar produktivitet på arbetsplatser och verkar i gränslandet mellan arbetsmarknads-, organisations- och beteendeekonomi.
Workshopen gav nya perspektiv på aktuell forskning och väckte idéer och samtal som kan inspirera till framtida samarbeten och vidare utforskning av dessa viktiga frågor.