De utställande studenterna visar sina verk i examensutställningen How I Would Like to Blow a Huge Bubble Around Me. Titeln syftar på en försvarsmekanism och en önskan att bevara ett ögonblick. I bubblan uppstår ett vakuum, där ett tunt och skört membran skiljer insidan från utsidan.
Sjutton avgångsstudenter har genom olika gestaltningstekniker: fotografi, skulptur, installationer, ljudverk, publikationer och videokonst, utmanat gränserna för vad ett fotografi är. Utställningen kretsar kring frågor om identitet, samhälle, våld, sårbarhet och minnet, där konstnärerna utforskat sina egna bubblor.
Nytt för i år är att examensutställningen hålls på 3:e Våningen vid Sockerbruket i Majorna, ett område där konstscenen och kulturlivet växer fram.
Medverkande studenter:
Ida Bengtsson
Rasmus Bengtsson
Ditte Blom
Sine Brik
Simon Johannesson
Gustaf Johansson
Abdar-Rahman Manouchi
Tova Nyberg
Marie Paulsson
Stian A Rasmussen
Robin Rydén
Truls Svenningsson
Isak Uitto
Sebastian Vetsch
Smilla Weber
Olivia Westling
Rita Wigzell