Länkstig

Examensarbete för magister i sociologi

Kurs
SC2502
Avancerad nivå
15 högskolepoäng (hp)
Studietakt
100%
Undervisningstid
Dag
Studieort
Göteborg
Undervisningsform
Campus
Undervisningsspråk
Svenska
Start/slut
-
Ansökningsperiod
-
Anmälningskod
GU-75054
Ansökan öppnar 15 september 2026

Kort om kursen

På denna kurs skriver du ett självständigt arbete om valfritt sociologiskt ämne med stöd av handledare. När kursen är slut har du författat en magisteruppsats i sociologi på 15 hp.

Om utbildningen

Under kursen genomför du en sociologisk analys av eget insamlat empiriskt material, exempelvis genom intervjuer, observationer eller fokusgrupper, eller befintligt material, som till exempel dokument, media eller statistik.

Till din hjälp har du handledare samt ett antal workshops/seminarium. I kursen ingår också att opponera på annan students arbete. 

Vem ska gå utbildningen?

Kursen innebär en fördjupning i sociologi och riktar sig till dig som vill skriva ett självständigt sociologiskt arbete och ta en magisterexamen.

Behörigheter och urval

Behörighet

Kandidatexamen med minst 60 hp i sociologi. Därtill krävs godkänt betyg på en kärnkurs (15 hp) i sociologi på avancerad nivå samt en kurs i metod (15 hp) på avancerad nivå eller motsvarande kunskaper. Dessutom krävs språkkunskaper motsvarande Svenska B/Svenska 3.

Från och med HT25 gäller följande:

För tillträde till kursen krävs kandidatexamen inom ett samhällsvetenskapligt huvudområde samt godkänt betyg på kurser på avancerad nivå motsvarande minst 30 högskolepoäng i sociologi, varav minst 15 högskolepoäng på kärnkurs och 15 högskolepoäng i forskningsmetod.

Urval

Högskolepoäng, max 165 hp

Efter studierna

Studierna leder till en magisterexamen i sociologi. En sociolog lär sig att analysera komplexa samhällsfenomen, sammanställa fakta, utreda och formulera sig. Förutom sociolog kan du benämna dig beteendevetare och samhällsvetare. Efter examen kan du arbeta med samhällsnära frågor inom statliga myndigheter, ideella organisationer, företag eller kommuner. Exempel på arbetstitlar är utredare, handläggare, samordnare och projektledare.

Efter din magisterexamen kan du också plugga vidare, och så småningom bli lärare eller forskare. Du kan bygga vidare på dina studier med en master i sociologi, kriminologi, HR eller annat samhällsvetenskapligt ämne. Det är också möjligt att läsa vidare mot en gymnasielärarexamen (KPU). 

Läs mer om efter studierna

Så är det att plugga

Undervisningen

Studierna består huvudsakligen av självständigt arbete, men en handledare följer och stöttar processen att skriva en uppsats. Utöver detta deltar du i ett antal workshops/seminarier som hjälper dig vidare i arbetet. Kursen avslutas med seminarier där studenter opponerar på varandras uppsatser. 

Lokaler

Undervisningen sker i samhällsvetenskapliga fakultetens lokaler i stadsdelen Haga i centrala Göteborg. Inom ”Campus Haga” finns undervisningslokaler i husen Dragonen, Sappören (vid Sprängkullsgatan) och Husaren (Husargatan). 

Läs mer om lokaler

Studier utomlands

Studenter som läser fristående kurser har stora möjligheter till utbytesstudier. Det enda kravet är att kurserna du läser utomlands ska kunna tillgodoräknas i en framtida examen vid Göteborgs universitet. 

Läs mer om studier utomlands