Swahili II
Kort om kursen
Du tränar att läsa och tala swahili genom att studera och aktivt använda vanliga konstruktioner, vardagliga fraser och grammatik samt genom att göra översättningar, både till och från swahili.
Undervisningsspråk: engelska
Om utbildningen
Denna kurs utgör en fortsättning på introduktionskursen i swahili. Kursen ger träning i läsförmåga genom studiet av anpassade och kommenterade texter såväl som ljudinspelningar. Ett ordförråd på ytterligare ca 500 ord och fraser introduceras. Du övar på enkel konversation genom att studera och aktivt använda dig av vanliga konstruktioner och vardagsfraser. Du tränar ytterligare på översättning, huvudsakligen från swahili till ett skandinaviskt språk eller engelska, men även från något av de senare språken till swahili. Nödvändig språkvetenskaplig terminologi introduceras för att fördjupa kunskaperna om fonetik, grammatik och semantik i swahili.
Behörigheter och urval
Behörighet
För tillträde till kursen krävs godkänt resultat på 5 hp från AF1110 eller motsvarande. Undantag ges från kravet på svenska för grundläggande behörighet.
Urval
Högskolepoäng, max 165 hp
Efter studierna
Vad händer sedan - plugga vidare, ta ut examen, söka jobb? Hur planerar du dina studier för att få drömjobbet?
Så är det att plugga
Lokaler
Vi finns på Humanisten, Renströmsgatan 6