Länkstig

Ockultism och modernitet

Kurs
RT2413
Avancerad nivå
7,5 högskolepoäng (hp)
Studietakt
50%
Undervisningstid
Blandad undervisningstid
Studieort
Ortsoberoende
Undervisningsform
Distans
Undervisningsspråk
Engelska
Start/slut
-
Ansökningsperiod
-
Anmälningskod
GU-22095

Studietakt
50%
Undervisningstid
Dag
Studieort
Göteborg
Undervisningsform
Campus
Undervisningsspråk
Engelska
Start/slut
-
Ansökningsperiod
-
Anmälningskod
GU-22094

Om utbildningen

Kursen behandlar moderna former av västerländsk esoterism från sjuttonhundratalets frimureri till esoteriska nya religiösa rörelser som teosofi, modern häxkonst (Wicca), Satanism och New Age-rörelsen. Mer specifikt fokuserar vi på hur esoteriska utövare svarade på de religiösa och samhälliga förändringar som skedde till följd av modernitets- och sekulariseringasprocesser. Du får bekanta med de främsta teoretiska tillvägagångssätten för studiet av ockultism och möta flera former av modern esoterism.

Behörigheter och urval

Behörighet

Kandidatexamen alternativt avslutade kurser om minst 180hp på grundnivå, varav minst 90hp med progression i något huvudområde där det ingår ett kandidatexamensarbete om minst 15hp. Behörig är också den som har motsvarande utländsk utbildning eller som har motsvarande förkunskaper enligt tidigare studieordning. Dessutom krävs språkkunskaper motsvarande Engelska A/Engelska 5.

Urval

Högskolepoäng, max 165 hp

Så är det att plugga

Undervisningen

På kursen möter du olika undervisnings- och examinationsformer. Dessa bidrar på olika sätt för att du som student ska kunna tillgodogöra dig kursens innehåll på bästa sätt och för att du ska få träna på de färdigheter och förmågor som är formulerade i kursens mål. I kursplanen framgår kursens undervisnings- och examinationsformer. Dessa preciseras och förklaras mer i detalj i den kursguide du får när kursen startar. I denna finns också detaljschema och läsanvisningar liksom annan information så att du får en klar bild av kursens upplägg och vad som förväntas av dig som student.

Undervisning sker genom schemalagda seminarier som är gemensamma där distansstudenter deltar via zoom. Om du som distansstudent inte kan närvara i realtid enligt schemat finns möjlighet att istället göra skriftliga seminarieinlägg.