Länkstig

Docentföreläsning: Jayeon Lee

Samhälle & ekonomi

Välkommen till Jayeon Lees docentföreläsning med titeln "Från sociala risker till planetära gränser – en forskningsresa om välfärdens villkor". Efter föreläsningen är du lika välkommen till ett mingel i lunchrummet på Institutionen för socialt arbete.

Föreläsning
Datum
14 okt 2026
Tid
13:15 - 14:30
Plats
K002, Pilgatan 19

Jayeon Lee disputerade i socialt arbete vid Lunds universitet 2018. I sin avhandling studerade hon förändringar som arbetslöshetsförsäkringen i Sverige har gått igenom under de senaste decennierna, genom att analysera institutionella förändringar och dess fördelningsmässiga konsekvenser. 

Idag undervisar Jayeon på socionomprogrammet och på vår internationella master. Föreläsningsämnen inkluderar exempelvis socialpolitik, socialförsäkringar, ojämlikhet, klimaträttvisa och ekosocialpolitik. 

Läs mer om Jayeon och hennes forskning

Stödet för maxinkomst ökar när pengarna går till välfärden 

Från socionom i Korea till docent i socialt arbete i Sverige – ojämlikhet som röd tråd 

Begränsad lyx för ett bättre klimat

Förändrade socialförsäkringar: Ny lärobok ger socionomer praktisk förståelse av regelverket

 

Studera socialt arbete

Studera hos oss