Kursen "Introduction to articifial intellicence" på maskinsektionen på Chalmers är högaktuell med sin inriktning mot maskininlärning med neurala nätverk. Enligt Bernhard Mehlig är det tacksamt att undervisa i ett populärt ämne – men samtidigt krävs det mycket arbete och engagemang för att verkligen nå fram till studenterna.
– Många intresserar sig mycket för ämnet, vilket gör det roligt att undervisa i. Jag känner att det är viktigt att motivera studenterna att komma till föreläsningarna på campus, i första hand för att träffas och att diskutera ämnet med varandra. Vi lärare måste anstränga oss att hålla studenterna kvar på campus! Det är inte lätt att jämnt hålla samma nivå som lärare, så det känns extra roligt när studenterna tycker att undervisningen är givande, säger Bernhard Mehlig.
Målet med kursen är att förklara hur maskininlärningsalgoritmer fungerar, och hur de fallerar. Detta kräver matematiska resonemang. Enligt Bernhard tycker studenterna att det är krävande, spännande, och roligt.
Arbetet visade sig ge goda resultat, och Bernhard överraskades med det pedagogiska priset Gyllene pekpinnen, ett hedersutnämnade från Maskinteknikprogrammet och Maskinteknologsektionen på Chalmers.
– Jag blev väldigt glad när jag såg buketten och diplomet i morse. Det var inspirerande att undervisa i kursen, det blev mycket dialog med studenterna. Jag ser fram emot att köra kursen igen nästa år.
I ett handskrivet brev skrev Bernhards studenter:
"Thank you for raising the bar and keeping our education fun, interesting, and challenging".
Text: Carolina Svensson