Demokrati och Europeiska Unionen
Democracy and the European Union
Om kursplanen
Betygsskala
Kursens moduler
Inplacering
Kursen ges som en kärnkurs i Europakunskap på grundnivån och ges som fristående kurs. Kursen ges även som fristående kurs för utbytesstudenter.
Huvudområde med fördjupning
Behörighet
Innehåll
Syftet med kursen är att ge en djupare förståelse för europeisk integration och den demokratiska kvaliteten i styrning av den Europeiska unionen (EU). Studenterna kommer att lära sig om institutioner och praxis samt få en överblick över och en förmåga att kritiskt reflektera (både muntligen och skriftligen) över den aktuella samhällsvetenskapliga forskningen som behandlar relationen mellan europeisk integration och demokrati. Kursen fokuserar på tre teman: debatten om demokratiskt underskott, europeisk identitet, samt EU och den allmänna opinionen.
Mål
Efter godkänd kurs ska studenten kunna:
Kunskap och förståelse
- Visa kunskap om debatten om ett ”demokratiskt underskott” i EU.
- Visa förståelse för begreppet europeisk identitet i förhållande till demokrati.
- Visa förståelse för betydelsen av den allmänna opinionen i EU.
Färdigheter och förmåga
- Diskutera vetenskaplig litteratur och jämföra olika perspektiv på demokrati och EU, muntligt och skriftligt.
- Självständigt arbeta fram text i enlighet med god akademisk standard, inklusive korrekt citationsteknik och referenshantering.
- Uttrycka sig muntligt och skriftligt på god och begriplig engelska.
Värderingsförmåga och förhållningssätt
- Kritiskt värdera demokratiska aspekter på europeisk styrning, den europeiska identitetens roll, och den allmänna opinionen i den Europeiska unionen (EU).
Hållbarhetsmärkning
Former för undervisning
Undervisningen sker i form av föreläsningar och seminarier.
Undervisningsspråk: engelska
Examinationsformer
Studenterna kommer att bedömas utifrån skriftliga och muntliga moment. Kursen består av 7,5 hp som bedöms i tre moment på kursen: Aktivt deltagande på seminarier (1,5 hp), muntlig presentation (2 hp), och en tentamen (4 hp).
Komplettering av examinerad studentprestation medges, dock ej på tentamen. Om studenten inte lämnar in komplettering inom utsatt tid ska studenten underkännas på examinationsuppgiften. Student som inte kunnat närvara vid det obligatoriska momentet kan göra en alternativ uppgift. Uppgiftens exakta utformning anges i kursguiden.
Restriktioner angående användandet av generativ AI anges i kursguiden. Studenter är skyldiga att informera sig om gällande regler för examinerande inslag som exempelvis inlämningsuppgifter, seminarieuppgifter och tentamina i den aktuella kursen.
Om student som underkänts två gånger på samma examinerande moment önskar byte av examinator inför nästa examinationstillfälle, bör sådan begäran inlämnas skriftligt till institutionen och ska bifallas om det inte finns särskilda skäl däremot (HF 6 kap 22§).
Om student fått rekommendation från Göteborgs universitet om särskilt pedagogiskt stöd kan examinator, i det fall det är förenligt med kursens mål och förutsatt att inte orimliga resurser krävs, besluta att ge studenten en anpassad examination eller alternativ examinationsform.
I det fall en kurs har upphört eller genomgått större förändringar ska student garanteras minst tre examinationstillfällen (inklusive ordinarie examinationstillfälle) under en tid av minst ett år, dock som längst två år efter det att kursen upphört/förändrats.
Betyg
På kursen ges något av betygen Väl godkänd (VG), Godkänd (G) och Underkänd (U).
För att erhålla betyget Godkänt (G) på hela kursen, måste alla momenten vara godkända. För att erhålla betyget Väl Godkänt (VG) på hela kursen måste studenten ha betyget VG på tentamen (7,5 hp).
För att erhålla betyget G måste studenten ha uppnått kursmålen. För att erhålla betyget VG är det nödvändigt att studentens arbete visar en mycket god kunskap om huvudteman på kursen och att också visa på mycket goda färdigheter att genomföra en självständig utredning och att uppfylla mycket höga akademiska krav när det gäller struktur och språk, samt visa förmåga att utföra uppgiften inom en förutbestämd tidsram.
Kursvärdering
Studenter som deltar i eller har avslutat en kurs ges möjlighet att framföra sina erfarenheter och synpunkter på kursen genom en kursvärdering. Resultat och eventuella förändringar i kursens upplägg ska förmedlas både till de studenter som genomförde värderingen och till de studenter som ska påbörja kursen.
Övriga föreskrifter
Studenterna rekommenderas att ha läst 60 högskolepoäng i samhällsvetenskapliga ämnen innan kursen.