Bild
Pojke i träd
Foto: Clive Leaver
Länkstig

Att tänka stort om ’det lilla’: Barndom och vardagsfilosofi i visuellt berättande för barn

Kultur & språk
Utbildning & lärande

Med anledning av Göteborgs konstmuseums kommande utställning med Olof Landström våren 2027.

Seminarium
Datum
28 okt 2026
Tid
09:30 - 15:30
Antal platser
Begränsat. Riktade inbjudningar

Bra att veta
Jonseredsseminarium.
Arrangör
Jonseredsverksamheten vid Göteborgs universitet i samverkan med Göteborgs Konstmuseum

Med 1970-talets uppsving för svensk animation för barn kom även nya sätt att gestalta barndom. I verk som Kalles klätterträd möts bilderbok, TV och animation i ett berättande där vardagens små händelser rymmer stora frågor – sedda ur barnets perspektiv. Pojken möter den vuxne mannen, och mannen kan i sin tur längta tillbaka till pojkens värld, som i Farbrorn som inte vill va’ stor.

Hur gestaltas barn, vuxenblivande och vuxna i animationen och bilder- boken som konstformer från 1970-talet och framåt – och vilka erfarenheter och perspektiv saknas? Vad berättar de om övergången, kontinuiteten och spänningen från exempelvis pojke till man? Hur svarar 1970-talets vardagsfilosofiska frågor mot vår egen tids? Och hur kan ålderslekar och perspektiv-förskjutningar öppna rum för dagens unga – och för generationsöverskridande upplevelser, lekar och samtal?

Anna Hyltze, enhetschef utställningar och samlingar, Göteborgs konstmuseum
Per Dahlström, intendent, Göteborgs konstmuseum
Malena Janson, docent i filmvetenskap, lektor i barn- och ungdoms- vetenskap, Stockholms universitet
Linda Sternö, lektor i film
Tarja Karlsson Häikiö, professor i visuell och materiell kultur
Johan Alfredsson docent i litteraturvetenskap
Rickard Grimmefall, doktorand i barn- och ungdomsvetenskap, Stockholms universitet
Cecilia Wallerstedt, professor i pedagogik, prodekan Konstnärliga fakulteten
 

---

INBJUDNINGAR
Till seminariet skickas riktade inbjudningar ut. Antalet platser är begränsat.

ÖNSKAR DU DELTA? VET NÅGON SOM VILL DELTA?
Är du som aktör inom seminariets ämnesområde och önskar att, i mån av plats, delta i seminariet? Har du en kollega eller samarbetspartner som skulle vilja delta?

Maila ditt eller dennes intresse till jonseredsherrgard@gu.se tillsammans med namn, organisation och roll inom denna, samt ingång till seminariets ämne.