Utsläpp av växthusgaser från akvatiska miljöer
Detta är ett förslag på examensarbete för kandidat- eller masternivå vid Institutionen för marina vetenskaper. Examensarbeten vid Institutionen för marina vetenskaper görs självständigt och bedöms individuellt.
Ämne: Marin kemi
Nivå: MSc (30, 45 eller 60 hp)
Handledare: Stefano Bonaglia
Bakgrund
Lustgas (N2O) och metan (CH4) är viktiga växthusgaser (GHG) och deras koncentrationer i atmosfären har ökat med cirka 22 respektive 160 procent jämfört med före industrialiseringen.
Det är dock fortfarande svårt att kvantifiera utsläppen från havet, vilket leder till stora osäkerheter i de globala beräkningarna. Det är också oklart i vilken utsträckning utbredd eutrofiering och syrebrist i kustområdena ökar utsläppen av N2O och CH4 från havet.
Projektbeskrivning
Detta projekt kommer att kvantifiera förbisedda flöden av N2O och CH4 från känsliga akvatiska ekosystem. De miljöer som projektet riktar sig mot kan omfatta kustnära laguner, fjordar och andra orörda eller antropogent påverkade akvatiska ekosystem i Europa.
Beroende på uppsatsens poäng (30, 45 eller 60 hp) kommer masterstudenten antingen att arbeta med tidigare insamlade prover eller delta i pågående forskningsresor som genomförs vid övervakningsstationer i Sverige (Byfjorden, Gullmarsfjorden etc.), i Litauen (Kuriska sjön), i Polen (Frisches Haff), i Tyskland (Oderlagunen) och på andra platser.
Projektet kan innebära samarbete med kollegor vid institutionen och vid externa universitet.
Studentens uppgifter
Masterstudenten kommer att lära sig att utföra N2O- och CH4-analyser på en nyinköpt, högprecisionsgaskromatograf som finns i våra GU-laboratorier.
Studenten kommer också att utföra dataanalyser och tolkningar.
Projektresultat
Projektet förväntas utöka den vetenskapliga kunskapen om växthusgasflöden i kustnära hav och avslöja om övergödning fungerar som en positiv återkoppling som förstärker klimatförändringarna.
Kontakt
Stefano Bonaglia
E-post: stefano.bonaglia@gu.se