Hoppa till huvudinnehåll
Göteborgs universitet

Kristineberg marina forskningsstation

Kontaktinformation

Telefon
Postadress
Kristineberg 566, 451 78 Fiskebäckskil
Besöksadress
Kristineberg, Fiskebäckskil
Leveransadress
Kristineberg, Fiskebäckskil

Ledning

Andrea Norder, tf. stationschef, stationssamordnare, 031-786 95 95, andrea.norder@gu.se

 

Kök

Patrik Nord, kock, 031-786 95 02, patrik.nord@gu.se

Eva Nordquist, kock, eva.nordquist@gu.se

Amna Salih, kock, 031-786 95 02, amna.salih@gu.se

 

Fartyg

Christian Lindberg, skeppare/tekniker, 031-786 95 04, christian.lindberg@gu.se

Ursula Schwarz, skeppare, 031-786 95 17, ursula.schwarz@gu.se

 

Verkstad/laboratorier/akvarier

Maria Asplund, 1:e forskningsingenjör, 031-786 95 26, maria.asplund@gu.se

Magnus Karlén, tekniker, 031-786 95 68, magnus.karlen@gu.se

Carl Kristensson, tekniker, 031–786 95 69, carl.kristensson@gu.se

Lars Ljungqvist, forskningsingenjör, 031-786 95 06, lars.ljungqvist@gu.se

Bengt Lundve, forskningsingenjör, 031-786 95 07, bengt.lundve@gu.se

 

Kommunikation

Simon Ungman Hain, kommunikatör, 031-786 65 73, simon.ungman.hain@gu.se

 

Lokaler

Birgitha Frisk, lokalvårdare, 031-786 95 01, birgitha.frisk@gu.se

Eva-Lena Gunnarsson, lokalvårdare, 031-786 95 01, eva.lena.gunnarsson@gu.se

Petra Papinoja, lokalvårdare. 031-786 95 01, petra.papinoja@gu.se

 

Samverkan

Niklas Andersson, projektledare, 031-786 95 19, niklas.andersson@gu.se

 

Teknik

Hans Olsson, forskningsingenjör, 031-786 95 14, hans.olsson@gu.se

Kristineberg marina forskningsstation ligger vid Fiskebäckskil nära Lysekil i Bohuslän på den svenska västkusten. Stationen ligger 120 km norr om Göteborg vilket tar omkring 1 ½ timme med bil och 2 timmar med buss.

Allmänna transportmedel
Internationella flyg anländer till Landvetter. Närmaste inrikesflygplats är Trollhättan-Vänersborg. Närmaste järnvägsstation är Uddevalla.

Buss från Göteborg
Bussen 841 avgår från Nils Ericsonsterminalen i centrala Göteborg. Byt till buss 845 vid Bokenäs skola och efter tjugo minuter är du framme vid hållplatsen Fiskebäckskil. Därifrån tar det ca 20 minuter att promenera till Kristineberg. Man kan också fortsätta med buss 840/841 till Södra hamnen i Lysekil, och därifrån ta personfärjan "Carl Wilhelmsson" (linje 847) till Fiskebäckskil. En femton minuters promenad längs fjorden tar dig till Kristineberg.

Västtrafiks reseplanering och tidtabeller

Med bil från Göteborg
Kör E6 norrut mot Oslo. Ta av mot Lysekil (väg 161) efter Sunningebron vid Torpmotet. Efter ca 20 km och efter att du har kört igenom Bokenäs tar du av vänster mot Fiskebäckskil. Från Fiskebäckskils kyrka skyltas Lovéncentret Kristineberg. Resvägen från Uddevalla eller söderut på E6 är densamma när man kommit till Torp köpcentrum.

Trevlig resa!