Göteborgs universitet
Länkstig

Kontaktinformation

Telefon
Postadress
Kristineberg 566, 451 78 Fiskebäckskil
Besöksadress
Kristineberg, Fiskebäckskil
Leveransadress
Kristineberg, Fiskebäckskil

Reception och bokning

Jessica Broman, receptionist, 031-786 95 95, jessica.broman@gu.se
 

Ledning

Fredrik Gröndahl, stationschef, 08-790 61 58,
fredrik.grondahl@abe.kth.se

Andrea Norder, stationssamordnare, 031-786 95 20, andrea.norder@gu.se
 

Laboratorier

Lars Ljungqvist, forskningsingenjör, 031-786 95 06, lars.ljungqvist@gu.se


Analys, laboratorier och miljösamordning

Rebecca Vidin, forskningsingenjör, 031-786 95 03, rebecca.vidin@gu.se
 

Verkstad

Magnus Karlén, tekniker, 031-786 95 68, magnus.karlen@gu.se
 

Dykning

Maria Asplund, forskare, 070-290 71 34, maria.asplund@gu.se
 

Teknisk assistans

Rickard Tarler, teknisk assistent, 031-786 95 07, rickard.tarler@gu.se
 

Fartyg

Christian Thörnblom, skeppare, 031-786 95 04, christian.thornblom@gu.se

Ursula Schwarz, skeppare, 031-786 95 17, ursula.schwarz@gu.se
 

Kommunikation

Simon Ungman Hain, kommunikatör, 031-786 65 72, simon.ungman.hain@gu.se
 

Restaurang

Eva Nordquist, kock, eva.nordquist@gu.se

Amna Salih, kock, 031-786 95 02, amna.salih@gu.se
 

Städning

Stefan Löfgren, lokalvårdare, stefan.lofgren@gu.se

Eva-Lena Gunnarsson, lokalvårdare, 031-786 95 01, eva.lena.gunnarsson@gu.se

Kristineberg Center ligger vid Fiskebäckskil nära Lysekil i Bohuslän på den svenska västkusten. Det är enkelt att ta sig till centret med kollektivtrafik eller bil. Från Göteborg tar det ca 1 ½ timme med bil och 2 timmar med buss.

Allmänna transportmedel
Internationella flyg anländer till Landvetter. Närmaste inrikesflygplats är Trollhättan-Vänersborg. Närmaste järnvägsstation är Uddevalla Centralstation.

Buss från Göteborg
Buss 841 avgår från Nils Ericsonsterminalen i centrala Göteborg. Byt till buss 845 vid Bokenäs skola och efter tjugo minuter är du framme vid hållplatsen Fiskebäckskil. Därifrån tar det ca 15 minuter att promenera till Kristineberg. Man kan också fortsätta med buss 840/841 till Södra hamnen i Lysekil, och därifrån ta personfärjan "Carl Wilhelmsson" (linje 847) till Fiskebäckskil. En femton minuters promenad längs fjorden tar dig till Kristineberg.

Västtrafiks reseplanering och tidtabeller

Med bil från Göteborg
Kör E6 norrut mot Oslo. Ta av mot Lysekil (väg 161) efter Uddevallabron vid Torpmotet. Efter ca 20 km och efter att du har kört igenom Bokenäs tar du av vänster mot Fiskebäckskil. Från Fiskebäckskils kyrka skyltas Kristineberg marina forskningsstation. Resvägen från Uddevalla eller söderut på E6 är densamma när man kommit till Torp köpcentrum.

Trevlig resa!