Till startsida
Webbkarta

Göteborgs universitets pressrum

Välkommen till Göteborgs universitets pressrum. Denna sida vänder sig i första hand till dig som är journalist. Här finner du bland annat kontaktinformation, pressmeddelanden och bildarkiv.

Frågor som rör universitetets ledning hänvisas till Ann-Charlotte Hansson Schützer, ledningskommunikatör, tel: 031-786 63 90, 0766-18 63 90, ann-charlotte.schutzer@gu.se.

 

Pressjour, sommaren 2016

Under sommaren har pressjouren öppet mellan klockan 9 och 16, måndag till fredag.

27 juni-8 juli: Henrik Axlid, tel: 073-404 2021, e-post: henrik.axlid@gu.se

11 juli-15 juli: Ann-Charlotte Schützer, tel: 076-618 6390, e-post: ann-charlotte.schutzer@gu.se

18 juli-22 juli: Lars-Olof Karlsson, tel: 076-618 4841, e-post: lars-olof.karlsson@gu.se

25 juli-29 juli: Mikael Stoltz, tel: 070-583 6207, e-post: mikael.stoltz@gu.se

1 aug-12 augusti: måndag & fredag: Johanna Hillgren, tel: 076-618 4029, e-post: johanna.hillgren@gu.setisdag-torsdag: Torsten Arpi, tel: 076-858 1187, e-post: torsten.arpi@gu.se

15 aug-19 aug: Ulrika Lundin, tel: 070-775 8851, e-post: ulrika.lundin@gu.se

Hitta experten!

Under rubriken "Hitta experten!" har vi samlat kontaktuppgifter till forskare vid Göteborgs universitet som kan svara på journalisters frågor, både inom dagsaktuella och mer tidslösa ämnen.

Dessutom finns den nationella tjänsten Expertsvar som drivs av Vetenskapsrådet i samarbete med universitet och högskolor. Via Expertsvar kan du som är journalist ställa din fråga till Sveriges alla universitet och högskolor.

 

Experter nyhetshändelser
 

 

 

 

Experter per vetenskapsområde:

 

 

 

 

 

 

 
Henrik Axlid, pressekreterare
0734-04 20 21
henrik.axlid@gu.se

 

 

 

 

 

 

 
Ulrika Lundin, pressekreterare
031-786 67 05, 0707-75 88 51,
ulrika.lundin@gu.se

 

 

 

 

 

 


Ann-Charlotte Hansson Schützer
, ledningskommunikatör
031-786 63 90, 0766-18 63 90
ann-charlotte.schutzer@gu.se

Medicin/odontologi/hälsa

Allergier, beroende, diabetes, fetma, graviditet, hjärna, hjärta, hud och sol, m.m.

Humaniora

Antikens kultur, arkeologi, filosofi, genus, historia, idé- och lärdomshistoria m.m.

Samhällsvetenskap

Statsvetenskap, offentlig förvaltning, psykologi, socialt arbete, sociologi, m.m.

IT

Agoritmer, AI, bioinformatik, säkerhet, datorarkitektur, nätverk, grafik, språkteknologi m.m.

Naturvetenskap

Astronomi, väder, hav, djur, insekter, kemi, celler, gener, klimat, katastrofer, jordbävningar m.m.

Ekonomi/juridik

Finans, konsumtion, innovation och entreprenörskap, miljö, CSR, lag och rätt m.m.

Pedagogik/lärande

Betyg, barns lek och lärande, nya medier, mobbning, dyslexi, vuxenutbildning, högskoleprov m.m.

Expertarkivet

Arabiska våren, Fukushima, Eyjafjallajökull, ebola, val 2014, COP21, julakuten, kvinnodagen, m.m.

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?