Länkstig

Mjukvaruevolutionsprojekt

Kurs
DIT265
Avancerad nivå
15 högskolepoäng (hp)
Studietakt
50%
Undervisningstid
Dag
Studieort
Göteborg
Undervisningsform
Campus
Undervisningsspråk
Engelska
Start/slut
-
Ansökningsperiod
-
Anmälningskod
GU-86041
Ansökan stängd

Om utbildningen

Syftet med denna kurs är att bekanta studenten med situationer, aktiviteter och tekniker som är typiska för software evolution, såsom att lägga till en ny funktion eller refaktoriserakod. Vidare ska studenten lära sig att planera, implementera och reflektera om software evolution-scenarier och kvalitetsutveckling.

Grupper och lärare kommer överens om ett software evoultion-scenario som ska redovisas som ett projekt. Under kursens gång erbjuds en seriegrupp-avstämningar, individuella-Inlämningsuppgifter, och handledningstillfällen. Det kommer dessutom hållas föreläsningar och workshops för att förse studenter med metoder och kunskap om software evolution.

Behörigheter och urval

Behörighet

För att vara behörig till kursen ska studenten ha följande godkända krav, eller motsvarande:

- en kandidatexamen i programvaruteknik, datavetenskap, informationsteknik, informationssystem, eller motsvarande
- Advancerad Kravhantering (7.5 hp)
- Mjukvarukvalitetsäkring och testning (7.5 hp)

Följande kunskapsnivå i Engelska krävs: Engelska 6/Engelska nivå 2 eller motsvarande från ett erkänt internationellt test, t.ex. TOEFL, IELTS.

Urval

Högskolepoäng, max 285 hp.