Bild
Gammal bild från polarmiljö
Länkstig

Save the Date: Konsten och miljön – att visualisera historier och framtider kopplade till klimatet

Hållbarhet & miljö
Kultur & språk

Välkommen till ett symposium om konstens och den konstnärliga forskningens roll i en tid präglad av klimatkris och ekologisk omställning. Genom föreläsningar, samtal och konstnärliga perspektiv utforskar forskare, konstnärer och författare hur vi kan förstå och omförhandla relationen mellan människa och natur.

Seminarium
Datum
6 nov 2026
Tid
Hela dagen
Plats
Kommer inom kort

Människans påverkan på miljön är en av planetens största utmaningar. Media rapporter dagligen om förödande skogsbränder och stormar, stigande temperaturer och snabbt smältande glaciärer. Exploateringen av naturen påverkar oss i allt högre grad och med ökad styrka.

Inom den konstnärliga forskningen finns en bred mobilisering för miljön och symposiet lyfter fram bredden och djupet i detta engagemang. Deltagarna verkar inom en rad olika konstnärliga fält och ofta flerdisciplinärt. 

Deras arbeten undersöker alternativa sätt förstå relationen mellan människor och naturen, ofta med perspektiv inspirerade av ursprungsbefolkningars världsbilder. De problematiserar underliggande ideologiska och ekonomiska orsaker till klimatkrisen och utvecklar metoder för att agera i samklang med naturen. En central aspekt av konsten och den konstnärliga forskningen är förmågan att konkretisera och visualisera både det faktiska och föreställningar om alternativa livsformer – ofta i en kombination av kritikalitet och hopp. 

Bland de medverkande finns fotohistorikern Liz Wells, konstnären och forskaren Heide Morstang, poeten och forskaren Fredrik Nyberg, konstnären och forskaren Eva la Coure-Nielsen, designern och forskaren Thomas Laurien, konstnären och forskaren Åsa Stjerna, författaren och forskaren Sanabel Abdel Rahman, fotografen Emil Ryge, konstnären, och forskaren Åsa Sonjasdotter.

Mer information om symposiet och hur man anmäler sig kommer att publiceras i slutet av augusti. Om du har frågor kontakta gärna Niclas Östlind, niclas.ostlind@akademinvaland.gu.se

Symposiet arrangeras till minne av professor Tyrone Martinsson (1967–2025). Med bas i HDK-Valand bedrev han banbrytande och fotohistoriskt förankrade forskning om visualisering av klimatförändringar på Svalbard, och bidrog till att etablera och utveckla internationella och transdisciplinära forskningsnätverk.  

Symposiet genomförs i samarbete mellan forskningsklustret Miljö: ekologi och klimatutmaningar på HDK-Valand och Hasselbladstiftelsen. 

Mer info om tid och plats kommer!