Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
40530 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 40530 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Senaste publikationer

Responsiveness Beyond Policy Satisfaction – Does it Matter to Citizens?
Peter Esaiasson, Mikael Gilljam, Mikael J Persson
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is buying sex morally wrong? Comparing attitudes toward prostitution using individual-level data across eight Western European countries
Sofia Jonsson, N. Jakobsson
Womens Studies International Forum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advances in the Study of Democratic Responsiveness: An Introduction
Peter Esaiasson, Christopher Wlezien
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Women’s political empowerment: A new global index, 1900-2012
Aksel Sundström, Pamela Paxton, Yi-Ting Wang, Staffan I Lindberg
World Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Between national soft regulations and strong economic incentives: local climate and energy strategies in Sweden
Lennart J Lundqvist, S. Kasa
Journal of Environmental Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Passing the Buck. The case of failing multilevel governance and vulnerable EU migrants in Sweden
Andrea Spehar, Jonas Hinnfors, Gregg Bucken-Knapp
Nordic Journal of Migration Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental management from left to right – on ideology, policy-specific beliefs and pro-environmental policy support.
Sverker C. Jagers, Niklas Harring, Simon Matti
Journal of Environmental Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 145

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1113 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Akinyemi, Benjamin Programsamordnare benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor, biträdande 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Andersson, Dennis Undersökningsledare, bitr 031-786 6891 dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 5077 elin.bergman@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 sara.birgerson@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 sara.birgerson@gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Bolkvadze, Ketevan Doktorand 031-786 4660 ketevan.bolkvadze@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Branham, James Alexander Forskare, biträdande james.alexander.branham@gu.se
Broms, Rasmus Postdoktor 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carlitz, Ruth Postdoktor ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskare, biträdande 031-786 4582 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor, doktorand 031-786 1781 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor, Viceprefekt 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
de Fine Licht, Jenny Postdoktor 031-786 4318 jenny.definelicht@pol.gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor 031-786 4686 goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor, Docent 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Ernstsson, Katinka Studieadministratör 031-786 4729 katinka.ernstsson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Falkemark, Gunnar Seniorprofessor, Forskning i politisk teori och policyanalys med särskild inriktning på trafikområde... 031-786 1198 gunnar.falkemark@pol.gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Studieadministratör carl-magnus.forsudd@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor, Doktorand 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 1117 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se
Grimes, Marcia Universitetslektor 031-786 4138 marcia.grimes@pol.gu.se
Guntermann, Eric Forskare 031-786 6520 eric.guntermann@gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Harris, Adam Postdoktor 031-786 1193 adam.harris@gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 1117 felix.hartmann@gu.se
Hedberg, Per Undersökningsledare, bitr 031-786 1199 per.hedberg@pol.gu.se
Hinnfors, Jonas Professor 031-786 4672 jonas.hinnfors@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 145

Visar 1 - 10 av 2984

2017

Responsiveness Beyond Policy Satisfaction – Does it Matter to Citizens?
Peter Esaiasson, Mikael Gilljam, Mikael J Persson
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is buying sex morally wrong? Comparing attitudes toward prostitution using individual-level data across eight Western European countries
Sofia Jonsson, N. Jakobsson
Womens Studies International Forum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advances in the Study of Democratic Responsiveness: An Introduction
Peter Esaiasson, Christopher Wlezien
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Women’s political empowerment: A new global index, 1900-2012
Aksel Sundström, Pamela Paxton, Yi-Ting Wang, Staffan I Lindberg
World Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Between national soft regulations and strong economic incentives: local climate and energy strategies in Sweden
Lennart J Lundqvist, S. Kasa
Journal of Environmental Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Passing the Buck. The case of failing multilevel governance and vulnerable EU migrants in Sweden
Andrea Spehar, Jonas Hinnfors, Gregg Bucken-Knapp
Nordic Journal of Migration Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental management from left to right – on ideology, policy-specific beliefs and pro-environmental policy support.
Sverker C. Jagers, Niklas Harring, Simon Matti
Journal of Environmental Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2984

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2016-04-06
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?