Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Using Graphic Art as a Way to Work with Rhythm Orchestra with Children.
Ulla Tanggaard, Caroline Bille Lindström, Emma Tveita
27th EAS Conference/7th European ISME Regional Conference in Malmö, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hope for the Future: New Possibilities for Sustaining a Reflexive Approach
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtensson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Kropp, blick och plats – konstruktioner av dans- och vokalundervisning
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
Educare - vetenskapliga skrifter No 2 (2019): Aesthetics, learning and education - Part I, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Musikundervisning på vetenskaplig grund?
Christer Larsson
Musikforskning idag 2019, Göteborgs universitet, 12–14 juni 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 50 av 199

Namn Titel Telefon E-post
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadjunkt lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Hagberg, Anders Professor anders.hagberg@hsm.gu.se
Johansson, Roger Universitetslektor roger.johansson@hsm.gu.se
Risberg, Erik Universitetslektor erik.risberg@hsm.gu.se
Yngwe, Jan Professor jan.yngwe@hsm.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Hallberg, Dag Universitetslektor dag.hallberg@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare maria.larsson@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor anne.sodergren@hsm.gu.se
Stern, Johan Universitetsadjunkt johan.stern@hsm.gu.se
Wilhelmsson, Bernt Universitetslektor bernt.wilhelmsson@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt peter.melin@hsm.gu.se
Olsson, Dan Universitetsadjunkt dan.olsson@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Claesson, Urban Universitetslektor urban.claesson@hsm.gu.se
Engström, Anders Universitetsadjunkt anders.engstrom@hsm.gu.se
Ford, Lisa Universitetslektor lisa.ford@hsm.gu.se
Glenvik, Tina Universitetsadjunkt tina.glenvik@hsm.gu.se
Görrel, Björn Universitetsadjunkt bjorn.gorrel@hsm.gu.se
Hellsten, Ingela Universitetsadjunkt ingela.hellsten@hsm.gu.se
Kjellgren, Mikael Universitetslektor mikael.kjellgren@hsm.gu.se
Kuuse, Anna-Karin Universitetsadjunkt anna-karin.kuuse@hsm.gu.se
Volle, Öyvor Universitetslektor oyvor.volle@hsm.gu.se
Persson, Johanna Universitetslektor johanna.persson@hsm.gu.se
Landgren, Johannes Professor johannes.landgren@konst.gu.se
Milocco, Monica Universitetsadjunkt monica.milocco@hsm.gu.se
Inkinen Engström, Marja Universitetsadjunkt marja.inkinen@hsm.gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Brandt, Peter Ekonom peter.brandt@gu.se
Larsson, Mårten Universitetsadjunkt marten.larsson@hsm.gu.se
Crawford, Simon Universitetsadjunkt simon.crawford@hsm.gu.se
Lindén, Daniel Universitetsadjunkt daniel.linden@hsm.gu.se
Nelson, Karin Professor karin.nelson@hsm.gu.se
Lysebo, Håvard Universitetslektor havard.lysebo@gu.se
Norrback, Johan Universitetslektor johan.norrback@hsm.gu.se
Rosenkull, Bo Universitetslektor bo.rosenkull@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Gunnarsson, Claes Universitetslektor claes.gunnarsson@hsm.gu.se
Tanggaard, Ulla Universitetsadjunkt ulla.tanggaard@hsm.gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Halvarson, Annika Universitetsadjunkt annika.halvarson@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Kroon, Göran Universitetslektor goran.kroon@hsm.gu.se
Wahlin, Mikael Universitetslektor mikael.wahlin@hsm.gu.se

Visar 1 - 50 av 199

Visar 21 - 30 av 884

2019

Symbols - Sign - Sounds
Per Anders Nilsson
SYNCHRESIS – Audio Vision Tales, Aveiro, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Representations and legitimations of quality and knowledge in entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
NNMPF 2019: Futures of Music in Higher Education, February 26-28 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Semiotisk och musikalisk samkonstruktion av musikteoretiska begrepp
Niklas Rudbäck
NNMPF 2019: Futures of Music in Higher Education, February 26–28, 2019, Royal College of Music, Stockholm, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

observing nature – or an artistic journey into microscopic photography … by Barbara Jansen
Barbara Jansen
Sirenfestivalen 2019, Gothenburg, Gothenburg University, Academy of Music and Drama, Övrigt 2019
Övrigt

2018

Colour flow & Colour Collage
Barbara Jansen
Synnyt/Origins Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stanislavskys Magiska Om som undersöknings- och utvecklingsmetod för nyskriven musikal
Victoria Brattström, Nina Norblad
Musikalsymposium Kulturhuset Spira 2-3 juni 2018, Musikalplattformen Norden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Med kroppen som verktyg för process-inriktat lärande i konstarterna
Ylva Andersson, Ulla Tanggaard
Kropp, Plats och Rum, NEÄL 2018, Göteborgs universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sång och rörelse som glädjekälla
bo rosenkull
Skolporten, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sångkonst Förr – Nu – Sedan
bo rosenkull
Musikmuseet i Stockholm, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working with different genres with same and different tools – a workshop in singing
bo rosenkull
ISME conference Azerbadjan (Baku), 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 21 - 30 av 884

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?