Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Framing Dramaturgy and Translation: Some Notes on Backa Teater’s Production of Simona Semenič’s 5boys.com
Kristina Hagström-Ståhl
Amfiteater, Journal of Performing Arts Theory, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Un-doing Antigone"
Kristina Hagström-Ståhl
Re-/Unworking Tragedy, Centre for Research in the Arts, Social Sciences, and Humanities, Cambridge University, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

A new claviorgan for Göteborg Baroque
Joel Speerstra, Magnus Kjellson
The Organ Yearbook, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tilman Skowroneck interviews Ulrika Davidsson
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Övrigt 2019
Övrigt

Interview with Hans Davidsson
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Övrigt 2019
Övrigt

Conference report: Blending Past and Present: Collections and collectors
Tilman Skowroneck, Christina Fuhrmann
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Övrigt 2019
Övrigt

Aufführungspraxis: Beethoven im stilistischen und technischen Umbruch
Tilman Skowroneck
Beethovens Welt, Laaber, Laaber-Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Editors' Preface
Tilman Skowroneck, Roger Moseley
Keyboard Perspectives, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Visar 151 - 200 av 204

Namn Titel Telefon E-post
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Bång, Malin Universitetslektor malin.bang@hsm.gu.se
Claesson, Urban Universitetslektor urban.claesson@hsm.gu.se
Dahlén, Lena Universitetslektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Ekström, Christina Universitetslektor 031-786 6315 christina.ekstrom@hsm.gu.se
Ekström, Christina Universitetslektor, Studierektor 031-786 6315 christina.ekstrom@hsm.gu.se
Eriksson, Joel Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3817 joel.eriksson@hsm.gu.se
Ford, Lisa Universitetslektor lisa.ford@hsm.gu.se
Gademan, Göran Universitetslektor goran.gademan@hsm.gu.se
Granmo, Tobias Universitetslektor 031-786 4036 tobias.granmo@hsm.gu.se
Gunnarsson, Claes Universitetslektor claes.gunnarsson@hsm.gu.se
Göthberg, Martin Universitetslektor martin.gothberg@hsm.gu.se
Hallberg, Dag Universitetslektor dag.hallberg@hsm.gu.se
Högberg, Per Universitetslektor per.hogberg@hsm.gu.se
Höglund-Melin, Mia Universitetslektor mia.hoglund.melin@hsm.gu.se
Jansson, Dag Universitetslektor dag.jansson@hsm.gu.se
Johansson, Roger Universitetslektor roger.johansson@hsm.gu.se
Jäderlund, Thomas Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5525 thomas.jaderlund@hsm.gu.se
Jönsson, Bengt Universitetslektor 031-786 4017 bengt.jonsson@hsm.gu.se
Jönsson, Bengt Universitetslektor, Studierektor 031-786 4017 bengt.jonsson@hsm.gu.se
Kjellgren, Mikael Universitetslektor mikael.kjellgren@hsm.gu.se
Koziomtzis, Anna Maria Universitetslektor 031-786 4186 anna.maria.koziomtzis@hsm.gu.se
Kroon, Göran Universitetslektor goran.kroon@hsm.gu.se
Köllerström, Anders Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4168 anders.kollerstrom@hsm.gu.se
Lilliedahl, Jonathan Universitetslektor jonathan.lilliedahl@hsm.gu.se
Lysebo, Håvard Universitetslektor havard.lysebo@hsm.gu.se
Mars, Annette Universitetslektor annette.mars@hsm.gu.se
Norlind, Michael Universitetslektor michael.norlind@hsm.gu.se
Norrback, Johan Universitetslektor johan.norrback@hsm.gu.se
Persson, Johanna Universitetslektor johanna.persson@hsm.gu.se
Pettersson, Tobias Universitetslektor tobias.pettersson@gu.se
Risberg, Erik Universitetslektor erik.risberg@hsm.gu.se
Rosenkull, Bo Universitetslektor bo.rosenkull@hsm.gu.se
Rydfeldt, Thomas Universitetslektor thomas.rydfeldt@hsm.gu.se
Simonson, Jonas Universitetslektor 031-786 4133 jonas.simonson@hsm.gu.se
Simonson, Jonas Universitetslektor, Studierektor 031-786 4133 jonas.simonson@hsm.gu.se
Skowroneck, Tilman Universitetslektor tilman.skowroneck@hsm.gu.se
Speerstra, Joel Universitetslektor 031-786 5212 joel.speerstra@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor anne.sodergren@hsm.gu.se
Volle, Öyvor Universitetslektor oyvor.volle@hsm.gu.se
Wahlin, Mikael Universitetslektor mikael.wahlin@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor, Studierektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Wilhelmsson, Bernt Universitetslektor bernt.wilhelmsson@hsm.gu.se
Zandén, Olle Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4188 olle.zanden@hsm.gu.se
Shermis, Hannah Utbildningsadministratör 031-786 4037 hannah.shermis@gu.se
Burgos Ortiz, Andres Utbildningshandläggare 031-786 4179 andres.burgos.ortiz@gu.se
Kihlström, Mats Utbildningshandläggare 031-786 4009 mats.kihlstrom@hsm.gu.se
Lindgren, Adam Utbildningshandläggare 031-786 4142 adam.lindgren@hsm.gu.se
Menke, André Utbildningshandläggare andre.menke@hsm.gu.se

Visar 151 - 200 av 204

Visar 31 - 40 av 922

2019

The participants’ list for the 1925 ‘Organistentagung’ in Hamburg – Lübeck
Paul Peeters
The Organ Yearbook, vol. 47 (2018), Lilienthal, Laaber-Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Organ Yearbook, volume 47 (2018)
Paul Peeters
Lilienthal, Laaber-Verlag, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Using Graphic Art as a Way to Work with Rhythm Orchestra with Children.
Ulla Tanggaard, Caroline Bille Lindström, Emma Tveita
27th EAS Conference/7th European ISME Regional Conference in Malmö, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 31 - 40 av 922

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.gu.se/omuniversitetet/enheter/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=4&pageNumber=4&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.gu.se%2Fomuniversitetet%2Fenheter%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26departmentId%3D086120&departmentId=086120
Utskriftsdatum: 2020-01-24