Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Naturvetenskapliga fakulteten - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Naturvetenskapliga fakulteten

Naturvetenskapliga fakulteten
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.science.gu.se
Epost: info@science.gu.se

Om enheten

Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet arbetar med naturvetenskaplig och matematisk utbildning och forskning.

Fakulteten har 726 anställda och 6 612 studenter (siffror från Årsberättelsen 2014). Fakultetens sju institutioner samlar forskning och utbildning inom biologi, geovetenskaper, fysik, kemi, kulturvård, matematik, miljövetenskap och molekylärbiologi.

Eftersom Göteborg ligger på västkusten har staden blivit ett naturligt säte för marin forskning och utbildning med inslag av kemi, biologi och geovetenskaper. Den redan starka marina profilen stärktes ytterligare när regeringen 2008 beslutade placera kansliet för det nya Havsmiljöinstitutet vid Göteborgs universitet. Vi har tillgång till välutrustade forskningsfartyg och två marina fältstationer på nära håll: Sven Lovén centrum för marina vetenskaper vid Tjärnö utanför Strömstad och vid Kristineberg i Fiskebäckskil.

Visar 1001 - 1025 av 1025

Namn Titel Telefon E-post
Ahlberg, Martina Universitetslektor, biträdande 031-786 9152 martina.ahlberg@physics.gu.se
Björnberg, Jakob Universitetslektor, biträdande 031-772 5317 jakob.bjornberg@gu.se
Brandes, Julia Universitetslektor, biträdande brjulia@chalmers.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Gonoskov, Arkady Universitetslektor, biträdande 031-786 9165 arkady.gonoskov@physics.gu.se
Gustafsson, Kristian Universitetslektor, biträdande 031-786 9166 kristian.gustafsson@physics.gu.se
Hammami, Feras Universitetslektor, biträdande 031-786 5700 feras.hammami@conservation.gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Höög, Johanna Universitetslektor, biträdande 031-786 3937 johanna.hoog@gu.se
Johansson, Christian Universitetslektor, biträdande christian.johansson@gu.se
Lärkäng, Richard Universitetslektor, biträdande 031-772 3524 larkang@chalmers.se
Schauer, Moritz Universitetslektor, biträdande smoritz@chalmers.se
Shibuya, Hiroki Universitetslektor, biträdande hiroki.shibuya@gu.se
Swart, Sebastiaan Universitetslektor, biträdande 031-786 5628 sebastiaan.swart@marine.gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Witt Nyström, David Universitetslektor, biträdande 031-772 5301 david.witt.nystrom@gu.se
Holgén, Anna Utbildningsadministratör 031-786 4602 anna.holgen@marine.gu.se
Andersson, Mats Utbildningshandläggare 031-786 2688 mats.andersson@bioenv.gu.se
Carlberg, Marcus Utbildningshandläggare 031-786 9854 marcus.carlberg@science.gu.se
Gren, Viveka Utbildningshandläggare 031-786 3455 viveka.gren@gu.se
Knutson, Petra Utbildningshandläggare 031-786 9854 petra.knutson@science.gu.se
Öjhage, Jenny Utbildningshandläggare, Studievägledare 031-786 9851 jenny.ojhage@gu.se
Svensson Strandevall, Marie Utbildningsledare 031-786 9885 marie.strandevall@science.gu.se
Larsson, Lars Inge Vaktmästare 031-786 9354 lasse.larsson@conservation.gu.se

Visar 1001 - 1025 av 1025

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?