Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Naturvetenskapliga fakulteten - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Naturvetenskapliga fakulteten

Naturvetenskapliga fakulteten
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.science.gu.se
Epost: info@science.gu.se

Om enheten

Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet arbetar med naturvetenskaplig och matematisk utbildning och forskning.

Fakulteten har 726 anställda och 6 612 studenter (siffror från Årsberättelsen 2014). Fakultetens sju institutioner samlar forskning och utbildning inom biologi, geovetenskaper, fysik, kemi, kulturvård, matematik, miljövetenskap och molekylärbiologi.

Eftersom Göteborg ligger på västkusten har staden blivit ett naturligt säte för marin forskning och utbildning med inslag av kemi, biologi och geovetenskaper. Den redan starka marina profilen stärktes ytterligare när regeringen 2008 beslutade placera kansliet för det nya Havsmiljöinstitutet vid Göteborgs universitet. Vi har tillgång till välutrustade forskningsfartyg och två marina fältstationer på nära håll: Sven Lovén centrum för marina vetenskaper vid Tjärnö utanför Strömstad och vid Kristineberg i Fiskebäckskil.

Visar 251 - 300 av 1006

Namn Titel Telefon E-post
Brock, Elisabet Projektledare, Doktor elisabet.brock@marine.gu.se
Ekstrand, Elisabet Projektassistent elisabet.ekstrand@gu.se
Eriksson, Elisabeth Administratör 031-772 3593 elisabeth.eriksson@gu.se
Jönsson Bergman, Elisabeth Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3684 elisabeth.jonsson@bioenv.gu.se
Klingberg, Elisabeth Universitetsbibliotekarie elisabeth.klingberg@gu.se
Robertson, Elizabeth Forskningsingenjör 1.e 031-786 3467 elizabeth.robertson@gu.se
Wulcan, Elizabeth Bitr professor 031-772 5347 elizabeth.wulcan@gu.se
Larsson, Ellen Museiintendent 1:e aufp 031-786 2662 ellen.larsson@bioenv.gu.se
Schagerström, Ellen Postdoktor 031-786 9527 ellen.schagerstrom@bioenv.gu.se
Faust, Ellika Doktorand 031-786 9003 ellika.faust@gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Olsson, Emelie Doktorand emelie.olsson@physics.gu.se
Gustavsson, Emil Forskningsingenjör 1.e emil.gustavsson@cmb.gu.se
Svensson, Emil Doktorand emil.svensson@gu.se
Dukic Marinkov, Emilija Doktorand emilija.dukic@bioenv.gu.se
Zack, Emily Whitehurst Studievägledare, Geografi & Geovetenskap Studievägledning Stöd tilInternationell studenter Labb ... 031-786 2838 emily.whitehurst.zack@gu.se
Lorentzon, Emma Doktorand emma.lorentzon@gu.se
Sjöberg, Emma Kommunikatör 031-786 9367 emma.sjoberg@gu.se
Larsson, Emmy Ekonom 031-786 2546 emmy.larsson@bioenv.gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Kristiansson, Erik Oavlönad docent 031-772 3521 erik.kristiansson@chalmers.se
Salmonson, Erik Kommunikatör 031-786 2545 erik.salmonson@bioenv.gu.se
Sandblom, Erik Professor 031-786 4548 erik.sandblom@bioenv.gu.se
Selander, Erik Universitetslektor 031-786 2627 erik.selander@marine.gu.se
Sturkell, Erik Professor 031-786 2820 erik.sturkell@gvc.gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Hoff, Erika Kommunikatör 031-786 9872 erika.hoff@science.gu.se
Pedrueza Villalmanzo, Esteban Forskare 031-786 9129 esteban.pedrueza@physics.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-772 3505 Eva. bergstrom@gu.se
Gustavsson, Eva Universitetslektor 031-786 9341 eva.gustavsson@conservation.gu.se
Gunnarsson, Eva Lena Lokalvårdare 031-786 9501 eva.lena.gunnarsson@loven.gu.se
Lernborg, Eva Fakultetsekonom 031-786 9881 eva.lernborg@science.gu.se
Löfgren, Eva Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 9345 eva.lofgren@conservation.gu.se
Rödström, Eva Marie Forskningssamordnare 031-786 9630 eva.marie.rodstrom@gu.se
Durland, Evan Postdoktor 031-786 9686 evan.durland@gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Batorowicz, Ewa Institutionsadministratör ewa.batorowicz@bioenv.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Roquet, Fabien Professor, Fysisk oceanograf 031-786 6665 fabien.roquet@marine.gu.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Berglund, Fanny Doktorand 031-772 5377 fanny.berglund@gu.se
Saedpanah, Fardin Gästlärare 031-772 3515 fardin.saedpanah@gu.se
Ulltin, Felicia Assistent felicia.ulltin@gu.se
Held, Felix Doktorand 031-772 5315 felix.held@chalmers.se
Hammami, Feras Universitetslektor, biträdande 031-786 5700 feras.hammami@conservation.gu.se
Sayol, Ferran Forskare ferran.sayol@bioenv.gu.se
Wikman, Filip Doktorand filip.wikman@gu.se
Flinth, Axel Gästlärare 031-772 5364 flinth@chalmers.se

Visar 251 - 300 av 1006

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?