Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 413 90 Göteborg

Fax: 031416108

Prefekt: Sven Enerbäck

Senaste publikationer

Cathepsin g Degrades Both Glycosylated and Unglycosylated Regions of Lubricin, a Synovial Mucin
Shan Huang, Kristina A Thomsson, Chunsheng Jin, Sally Alweddi, A. Struglics et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glycosphingolipids Recognized by Acinetobacter baumannii
Miralda Madar Johansson, Mehjar Azzouz, Beatrice Häggendal, Karin Säljö, H. Malmi et al.
Microorganisms, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Corrigendum to: Structural basis for adPEO-causing mutations in the mitochondrial TWINKLE helicase
Bradley Peter, G. Farge, Carlos Pardo-Hernandez, Stefan Tångefjord, Maria Falkenberg
Human molecular genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

iLoF: An intelligent Lab on Fiber Approach for Human Cancer Single-Cell Type Identification
J. S. Paiva, P. A. S. Jorge, R. S. R. Ribeiro, M. Balmaña, D. Campos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interleukin-22-mediated host glycosylation prevents Clostridioides difficile infection by modulating the metabolic activity of the gut microbiota
H. Nagao-Kitamoto, J. L. Leslie, S. Kitamoto, Chunsheng Jin, Kristina A Thomsson et al.
Nature Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural Analysis of Experimentally Induced Disc Herniation-Like Changes in the Rat
Satoshi Ujigo, Jonsson Daniel, Y. Bogestal, J. Hakansson, J. Rosendahl et al.
Spine Surgery and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MicroRNA-708 is a novel regulator of the Hoxa9 program in myeloid cells.
Edith Schneider, Nicole Pochert, Christoph Ruess, Liam MacPhee, Leo Escano et al.
Leukemia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Adler, Jeremy Forskningsingenjör jeremy.adler@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand/​projektassistent Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Alexandersson, Ulrika Biomedicinsk analytiker ulrika.alexandersson@gu.se
Arabanian, Laleh Forskare laleh.arabanian@gu.se
Ardalan, Arman Postdoktor arman.ardalan@gu.se
Arike, Liisa Forskarassistent liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Forskare 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Beg, Muheeb Postdoktor 031-786 5445 muheeb.beg@gu.se
Benktander, John Forskare john.benktander@gu.se
Bergh Thorén, Fredrik Professor 031-786 6673 fredrik.thoren@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Universitetslektor, biträdande george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Chahal, Gurdeep Doktorand/​projektassistent gurdeep.chahal@gu.se
Chuang, Tzu-Po Forskare tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
Daza Ortiz, Mariella Forskningsbiträde mariella.daza.ortiz@gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-forskare (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Forskare hector.diaz@gu.se
Dolan, Brendan Forskare brendan.dolan@medkem.gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elias, Per Professor emeritus per.elias@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Enerbäck, Sven Professor, Prefekt 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Erdinc, Direnis Doktorand direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Doktorand mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus
Eriksson, Sven-Göran Statistiker sven-goran.eriksson@gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Fakih, Dalia Postdoktor dalia.fakih@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gabl, Michael Forskare michael.gabl@rheuma.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Forskare pablo.gallego@medkem.gu.se
Garcia Bonete, Maria Jose Postdoktor maria-jose.garcia.bonete@medkem.gu.se
Giorgetti, Melania Postdoktor melania.giorgetti@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Hallberg, Bengt Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus
Hansson, Gunnar C Seniorforskare 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Huang, Chi-Wen Doktorand chi-wen.huang@gu.se
Hussein, Brwa Doktorand brwa.hussein@gu.se

Visar 1 - 50 av 132

Visar 81 - 90 av 1099

2019

Organization of DNA in mammalian mitochondria
G. É R. Farge, Maria Falkenberg
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hemostatic Genes Exhibit a High Degree of Allele-Specific Regulation in Liver
Martina Olsson Lindvall, L. Hansson, Sofia Klasson, Marcela Davila Lopez, Christina Jern et al.
Thrombosis and Haemostasis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Telomere Function and the G-Quadruplex Formation are Regulated by hnRNP U
H. Izumi, Keiko Funa
Cells, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patterns in Swedish pharmacy students' performance and attitudes towards their education
Patrik Aronsson, Ann Zetterqvist, Dan Baeckström
Currents in Pharmacy Teaching and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

LncRNAs join hands together to regulate neuroblastoma progression.
Tanmoy Mondal, Chandrasekhar Kanduri
Molecular & cellular oncology, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Detection of RNA-DNA binding sites in long noncoding RNAs.
Chao-Chung Kuo, Sonja Hänzelmann, Nevcin Sentürk Cetin, Stefan Frank, Barna Zajzon et al.
Nucleic acids research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1099

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?