Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Colour Collage
Barbara Jansen
FIBER ART ASIA - EUROPE IV (international group exhibition), Krefeld, Germany, Deutsches Textilmuseum Krefeld, Övrigt 2019
Övrigt

Om strukturell glömska – Tre sätt att läsa 'alfabet' [av Inger Christensen]
Anders Hultqvist
Aiolos, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Suriashi as a ceremonial, subversive act
Ami Skånberg Dahlstedt
WNM 2019: Walking’s New Movements’: a conference to discuss the latest developments and future prospects for radical walking and walking arts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

”Dynamic and stable, broad and deep” Cultural reproduction and strategies for widening participation in the Swedish kulturskola
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Music and Art Schools in the Nordic Countries - role in education & cultural policy of the future. Anordnad av Nordisk Musik- och kulturskoleunion, Övrigt 2019
Övrigt

Kulturskolerelatert forskning i Norden – en översikt
A Rønningen, Cecilia Jeppsson, A Di Lorenzo Tillborg, H Backer Johnsen, F Holst
Norsk Kulturskoleråd, Statens Kulturråd (Sverige), Rapport 2019
Rapport

”Dynamic and stable, broad and deep” Directors’ positioning in response to widening participation in the Swedish Community Schools of Music and Arts
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Cutting Edge Kulturskole 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Apple tree – 3-dimensional explorations
Barbara Jansen
Garden of Eden Textile Art at Neuhaus Castle - 100 works from 34 nations (international group exhibition), Haslach, Austria, Textile Kultur Haslach and ETN-Network, Övrigt 2019
Övrigt

Visar 101 - 150 av 203

Namn Titel Telefon E-post
Inkinen Engström, Marja Universitetsadjunkt marja.inkinen@hsm.gu.se
Johansson, Per Universitetsadjunkt per.johansson@hsm.gu.se
Johansson, Per Universitetsadjunkt, Studierektor per.johansson@hsm.gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Karlsson, Carl Michael Universitetsadjunkt carl.michael.karlsson@hsm.gu.se
Kuuse, Anna-Karin Universitetsadjunkt anna-karin.kuuse@hsm.gu.se
Larsson, Mårten Universitetsadjunkt marten.larsson@hsm.gu.se
Lindkvist, Lina Universitetsadjunkt 0739-838601 lina.lindkvist@hsm.gu.se
Lindén, Daniel Universitetsadjunkt daniel.linden@hsm.gu.se
Löfdahl, Marcus Universitetsadjunkt 031-786 4064 marcus.lofdahl@hsm.gu.se
Magnusson, Håkan Universitetsadjunkt hakan.magnusson@hsm.gu.se
Mannerström-Molin, Birgitta Universitetsadjunkt birgitta.mannerstrom.molin@gu.se
Marin, Mia Universitetsadjunkt mia.marin@hsm.gu.se
Markusson, Thomas Universitetsadjunkt 031-786 4118 thomas.markusson@hsm.gu.se
Markusson, Thomas Universitetsadjunkt, Studierektor thomas.markusson@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt peter.melin@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt, Studierektor peter.melin@hsm.gu.se
Milocco, Monica Universitetsadjunkt monica.milocco@hsm.gu.se
Norbakken, Helge Andreas Universitetsadjunkt helge.andreas.norbakken@gu.se
Norblad, Nina Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4045 nina.norblad@hsm.gu.se
Norblad, Nina Universitetsadjunkt, Studierektor nina.norblad@hsm.gu.se
Nyberg, Johan Universitetsadjunkt johan.nyberg@gu.se
Olsson, Barbro Universitetsadjunkt barbro.olsson@hsm.gu.se
Olsson, Dan Universitetsadjunkt dan.olsson@hsm.gu.se
Palmquist, Gunno Universitetsadjunkt gunno.palmquist@hsm.gu.se
Pollock, Louise Universitetsadjunkt louise.pollock@gu.se
Rickardsson, Karin Universitetsadjunkt karin.rickardsson@hsm.gu.se
Rydén, Jennie Universitetsadjunkt jennie.ryden@hsm.gu.se
Skjelbred, Hanne Universitetsadjunkt hanne.skjelbred@hsm.gu.se
Skånberg Dahlstedt, Ami Universitetsadjunkt ami.skanberg.dahlstedt@gu.se
Stern, Johan Universitetsadjunkt johan.stern@hsm.gu.se
Tanggaard, Ulla Universitetsadjunkt ulla.tanggaard@hsm.gu.se
Tveita, Emma Universitetsadjunkt emma.tveita@hsm.gu.se
Weigert Jörgensen, Karin Universitetsadjunkt 031-786 4035 karin.weigert@hsm.gu.se
Wigander, Maria Universitetsadjunkt 031-786 4069 maria.wigander@hsm.gu.se
Wöllner, Ki Universitetsadjunkt ki.wollner@hsm.gu.se
Yngvesson, Lena Universitetsadjunkt lena.yngvesson@gu.se
Zajac, Annika Universitetsadjunkt annika.zajac@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor, Studierektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor, Studierektor 031-786 4024 ninnie.andersson@hsm.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Brattström, Victoria Universitetslektor victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se

Visar 101 - 150 av 203

Visar 71 - 80 av 897

2018

Polarity
Anders Jormin
Catalogue # 2L-145-SABD 2L-145-LP (summer 2018) EAN13 7041888523628 (SABD) 7041888523727 (LP) summer 2018 ISRC-code NOMPP1801010-120, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Socialt Förenade Människor
Henrik Andersson
10 april, 2018, Palladium, Malmö ; 8 maj, 2018, Ystad teater, Ystad ; 12 okt, 2018, Landskrona teater, Landskrona., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Gränslösa klanger, Japan-India-Sweden
Anders Hagberg, Karin Nakagawa, Suranjana Ghosh
26/4-2018 Helsingborgs Jazzklubb, 27/4-2018 Göteborgs konserthus., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

AMA
Anders Jormin
Footprint records FRCD 094, maj 2018, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Backpack – Tour de Bergen 2018
Staffan Mossenmark
Bergen, Norge, maj 2018., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

This Song of Mine
Martina Almgren
CD utgiven på Oh Yeah Records (7/9-2018). Konsert Nefertiti Jazzclub (12/9-2018)., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Mönster och möjligheter: Genus och gestaltning i 1700-talsopera
Kristina Hagström-Ståhl
Operahögskolan/Stockholms konstnärliga högskola (Hugoscenen), 20 sept, 2018., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

TRUST
Anders Hagberg
Global album release, 21 Sep, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Nuckan - efterspel
Cecilia Lagerström
Scener & Samtal, Världskulturmuséet i Göteborg, 29 sep, 2018, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Visar 71 - 80 av 897

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?