Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Colour Collage
Barbara Jansen
FIBER ART ASIA - EUROPE IV (international group exhibition), Krefeld, Germany, Deutsches Textilmuseum Krefeld, Övrigt 2019
Övrigt

Om strukturell glömska – Tre sätt att läsa 'alfabet' [av Inger Christensen]
Anders Hultqvist
Aiolos, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Suriashi as a ceremonial, subversive act
Ami Skånberg Dahlstedt
WNM 2019: Walking’s New Movements’: a conference to discuss the latest developments and future prospects for radical walking and walking arts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

”Dynamic and stable, broad and deep” Cultural reproduction and strategies for widening participation in the Swedish kulturskola
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Music and Art Schools in the Nordic Countries - role in education & cultural policy of the future. Anordnad av Nordisk Musik- och kulturskoleunion, Övrigt 2019
Övrigt

Kulturskolerelatert forskning i Norden – en översikt
A Rønningen, Cecilia Jeppsson, A Di Lorenzo Tillborg, H Backer Johnsen, F Holst
Norsk Kulturskoleråd, Statens Kulturråd (Sverige), Rapport 2019
Rapport

”Dynamic and stable, broad and deep” Directors’ positioning in response to widening participation in the Swedish Community Schools of Music and Arts
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Cutting Edge Kulturskole 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Apple tree – 3-dimensional explorations
Barbara Jansen
Garden of Eden Textile Art at Neuhaus Castle - 100 works from 34 nations (international group exhibition), Haslach, Austria, Textile Kultur Haslach and ETN-Network, Övrigt 2019
Övrigt

Visar 1 - 50 av 203

Namn Titel Telefon E-post
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadjunkt lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Hagberg, Anders Professor anders.hagberg@hsm.gu.se
Johansson, Roger Universitetslektor roger.johansson@hsm.gu.se
Risberg, Erik Universitetslektor erik.risberg@hsm.gu.se
Yngwe, Jan Professor jan.yngwe@hsm.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Hallberg, Dag Universitetslektor dag.hallberg@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare maria.larsson@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor anne.sodergren@hsm.gu.se
Stern, Johan Universitetsadjunkt johan.stern@hsm.gu.se
Wilhelmsson, Bernt Universitetslektor bernt.wilhelmsson@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt peter.melin@hsm.gu.se
Olsson, Dan Universitetsadjunkt dan.olsson@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Claesson, Urban Universitetslektor urban.claesson@hsm.gu.se
Engström, Anders Universitetsadjunkt and.e@telia.com
Ford, Lisa Universitetslektor lisa.ford@hsm.gu.se
Glenvik, Tina Universitetsadjunkt tina.glenvik@hsm.gu.se
Görrel, Björn Universitetsadjunkt bjorn.gorrel@hsm.gu.se
Hellsten, Ingela Universitetsadjunkt ingela.hellsten@hsm.gu.se
Kjellgren, Mikael Universitetslektor mikael.kjellgren@hsm.gu.se
Kuuse, Anna-Karin Universitetsadjunkt anna-karin.kuuse@hsm.gu.se
Volle, Öyvor Universitetslektor oyvor.volle@hsm.gu.se
Persson, Johanna Universitetslektor johanna.persson@hsm.gu.se
Landgren, Johannes Professor johannes.landgren@konst.gu.se
Milocco, Monica Universitetsadjunkt monica.milocco@hsm.gu.se
Inkinen Engström, Marja Universitetsadjunkt marja.inkinen@hsm.gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Brandt, Peter Ekonom peter.brandt@gu.se
Larsson, Mårten Universitetsadjunkt marten.larsson@hsm.gu.se
Crawford, Simon Universitetsadjunkt simon.crawford@hsm.gu.se
Lindén, Daniel Universitetsadjunkt daniel.linden@hsm.gu.se
Nelson, Karin Professor karin.nelson@hsm.gu.se
Lysebo, Håvard Universitetslektor havard.lysebo@gu.se
Norrback, Johan Universitetslektor johan.norrback@hsm.gu.se
Rosenkull, Bo Universitetslektor bo.rosenkull@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Gunnarsson, Claes Universitetslektor claes.gunnarsson@hsm.gu.se
Tanggaard, Ulla Universitetsadjunkt ulla.tanggaard@hsm.gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Halvarson, Annika Universitetsadjunkt annika.halvarson@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Kroon, Göran Universitetslektor goran.kroon@hsm.gu.se
Wahlin, Mikael Universitetslektor mikael.wahlin@hsm.gu.se

Visar 1 - 50 av 203

Visar 41 - 50 av 896

2018

Sångkonst Förr – Nu – Sedan
bo rosenkull
Musikmuseet i Stockholm, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working with different genres with same and different tools – a workshop in singing
bo rosenkull
ISME conference Azerbadjan (Baku), 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

How to work with working actions
bo rosenkull
Eurovox, the Netherlands, the Hague, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

What a wonderful world
bo rosenkull
Eurovox The Netherlands, The Hague, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working with working actions, a brief insight in the Laban-YAT system used in singing
bo rosenkull
ISME (International Society for Music Education) Azerbadjan 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Xenophobia
Cecilia Lagerström
Folkteatern, Göteborg, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Det där man brukar kalla havet
Cecilia Lagerström
Konstepidemins dag (2/6), Konstepidemin i Göteborg. Även visad på Konsthallen Hamnmagasinet i Askersund (24-29/7, del av utställning). Fasader i Linnéstan i Göteborg (30/7, 3 visningar)., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

The Concrete Diversity of Being
Cecilia Lagerström
International Platform of Performer Training (IPPT): Movement, Ghent, Royal Academy of Fine Arts (KASK), School of Arts Ghent, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

The Hour Record Game
Per Anders Nilsson
Audio Paper Symposium, Inter Art Center Malmö December 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Extended Hybridity in Ludo-Immersive Opera
Hedvig Jalhed
CATR2018, Kingston, Canada, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 41 - 50 av 896

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?