Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 413 90 Göteborg

Fax: 031416108

Prefekt: Sven Enerbäck

Senaste publikationer

Cathepsin g Degrades Both Glycosylated and Unglycosylated Regions of Lubricin, a Synovial Mucin
Shan Huang, Kristina A Thomsson, Chunsheng Jin, Sally Alweddi, A. Struglics et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glycosphingolipids Recognized by Acinetobacter baumannii
Miralda Madar Johansson, Mehjar Azzouz, Beatrice Häggendal, Karin Säljö, H. Malmi et al.
Microorganisms, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Corrigendum to: Structural basis for adPEO-causing mutations in the mitochondrial TWINKLE helicase
Bradley Peter, G. Farge, Carlos Pardo-Hernandez, Stefan Tångefjord, Maria Falkenberg
Human molecular genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

iLoF: An intelligent Lab on Fiber Approach for Human Cancer Single-Cell Type Identification
J. S. Paiva, P. A. S. Jorge, R. S. R. Ribeiro, M. Balmaña, D. Campos et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interleukin-22-mediated host glycosylation prevents Clostridioides difficile infection by modulating the metabolic activity of the gut microbiota
H. Nagao-Kitamoto, J. L. Leslie, S. Kitamoto, Chunsheng Jin, Kristina A Thomsson et al.
Nature Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural Analysis of Experimentally Induced Disc Herniation-Like Changes in the Rat
Satoshi Ujigo, Jonsson Daniel, Y. Bogestal, J. Hakansson, J. Rosendahl et al.
Spine Surgery and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MicroRNA-708 is a novel regulator of the Hoxa9 program in myeloid cells.
Edith Schneider, Nicole Pochert, Christoph Ruess, Liam MacPhee, Leo Escano et al.
Leukemia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 131

Namn Titel Telefon E-post
Adler, Jeremy Forskningsingenjör jeremy.adler@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand/​projektassistent Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Alexandersson, Ulrika Biomedicinsk analytiker ulrika.alexandersson@gu.se
Arabanian, Laleh Forskare laleh.arabanian@gu.se
Ardalan, Arman Postdoktor arman.ardalan@gu.se
Arike, Liisa Forskarassistent liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Forskare 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Beg, Muheeb Postdoktor 031-786 5445 muheeb.beg@gu.se
Benktander, John Forskare john.benktander@gu.se
Bergh Thorén, Fredrik Professor 031-786 6673 fredrik.thoren@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Universitetslektor, biträdande george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Chahal, Gurdeep Doktorand/​projektassistent gurdeep.chahal@gu.se
Chuang, Tzu-Po Forskare tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
Daza Ortiz, Mariella Forskningsbiträde mariella.daza.ortiz@gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-forskare (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Forskare hector.diaz@gu.se
Dolan, Brendan Forskare brendan.dolan@medkem.gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elias, Per Professor emeritus per.elias@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Enerbäck, Sven Professor, Prefekt 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Erdinc, Direnis Doktorand direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Doktorand mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus
Eriksson, Sven-Göran Statistiker sven-goran.eriksson@gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Fakih, Dalia Postdoktor dalia.fakih@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gabl, Michael Forskare michael.gabl@rheuma.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Forskare pablo.gallego@medkem.gu.se
Garcia Bonete, Maria Jose Postdoktor maria-jose.garcia.bonete@medkem.gu.se
Giorgetti, Melania Postdoktor melania.giorgetti@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Hallberg, Bengt Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus
Hansson, Gunnar C Seniorforskare 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Huang, Chi-Wen Doktorand chi-wen.huang@gu.se
Hussein, Brwa Doktorand brwa.hussein@gu.se

Visar 1 - 50 av 131

Visar 31 - 40 av 1099

2019

Genomics of host-pathogen interactions: challenges and opportunities across ecological and spatiotemporal scales
K. Napflin, E. A. O'Connor, L. Becks, S. Bensch, V. A. Ellis et al.
PeerJ, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of breast cancer stem cell related genes using functional cellular assays combined with single-cell RNA sequencing in MDA-MB-231 cells
Emma Jonasson, Salim Ghannoum, Emma Persson, Joakim Karlsson, Thomas Kroneis et al.
Frontiers in Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transcriptome-wide Profiling of Cerebral Cavernous Malformations Patients Reveal Important Long noncoding RNA molecular signatures
Santhilal Subhash, Norman Kalmbach, Florian Wegner, Susanne Petri, Torsten Glomb et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Repotrectinib (TPX-0005), effectively reduces growth of ALK driven neuroblastoma cells.
Diana Lizeth Cervantes-Madrid, Joanna Szydzik, Marcus Borenäs, Mats Bemark, Jean Cui et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Proteomics of transforming growth factor β1 (TGF β1) signaling in 184A1 human breast epithelial cells suggests the involvement of casein kinase 2α in TGF β1-dependent p53 phosphorylation at Ser392
H. Woksepp, Ravi Kanth Rao Saini, O. Zakharchenko, A. Gautier, N. Souchelnytskyi et al.
Experimental Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

13P - Phosphoproteome and gene expression profiling of ALK inhibition in neuroblastoma cell lines reveals conserved oncogenic pathways
Ganesh Umapathy, Jimmy Van den Eynden, Diana Lizeth Cervantes-Madrid, Joanna Szydzik, Jikui Guan et al.
Annals of oncology : official journal of the European Society for Medical Oncology. Vol. 30, Suppl. 1, p. i6, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Lack of detectable neoantigen depletion signals in the untreated cancer genome.
Jimmy Van den Eynden, Alejandro Jiménez-Sánchez, Martin L Miller, Erik Larsson
Nature genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A trout (Oncorhynchus mykiss) perfusion model approach to elucidate the role of blood removal for lipid oxidation and colour changes in ice-stored fish muscle
H. Harrysson, Birgitta Swolin, Michael Axelsson, I. Undeland
International Journal of Food Science and Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Large expert-curated database for benchmarking document similarity detection in biomedical literature search
Peter Brown, Santhilal Subhash, Yaoqi Zhou
Database: The Journal of Biological Databases and Curation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1099

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?