Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Nordicom - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Nordicom

vid Rektor

Nordicom
Box 713
405 30 Göteborg
Leveransadress: Seminariegatan 1 B
Besöksadress: Seminariegatan 1 B, 413 13 Göteborg

Webbplats: www.nordicom.gu.se
Epost: info@nordicom.gu.se

Senaste publikationer

The Heterogeneity of the Nordic Journalism Education: The ’academic’ and the ’professional’ in the bachelor’s curricula
Maarit Jaakkola
The Journal of Applied Journalism & Media Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Finland: Two Academic Paths to Journalism – the Dual Model of Journalism Education
Maarit Jaakkola
Nowak, Eva (ed.) Accreditation and Assessment of Journalism Education in Europe, Baden-Baden, Nomos Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Boundaries of Belonging: Journalist interns’ workplace learning experiences across communities of practice
Maarit Jaakkola
Journalism Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Questions and Answers: Metaphysical Explanation and the Structure of Reality
Naomi Thompson
Journal of the American Philosophical Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Media Ownership and Journalism
Helle Sjøvaag, Jonas Ohlsson
Oxford Research Encyclopedia of Communication, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Journalistic Writing and Style
Maarit Jaakkola
Oxford Encyclopedia of Journalism Studies, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

Visar 1 - 14 av 14

Namn Titel Telefon E-post
Claesson, Anne Ekonomihandläggare 031-786 1216 anne.claesson@nordicom.gu.se
Jaakkola, Maarit Forskare 031-786 1220 maarit.jaakkola@gu.se
Hellingwerf-Björkqvi, Karin Forskare, biträdande 031-786 1992 karin.hellingwerf@nordicom.gu.se
Bucht, Catharina Forskningsinformatör 031-786 4953 catharina.bucht@gu.se
Facht, Ulrika Forskningsinformatör 031-786 1306 ulrika.facht@nordicom.gu.se
Harrie, Eva Forskningsinformatör 031-786 4658 eva.harrie@nordicom.gu.se
Ohlsson, Jonas Föreståndare 031-786 6125 jonas.ohlsson@gu.se
Andén, Karin Kommunikatör 031-786 1251 karin.anden@gu.se
Jonsson Lindell, Mia Kommunikatör 031-786 6622 mia.jonsson.lindell@gu.se
Ravik, Cecilie Kommunikatör 031-786 1255 cecilie.ravik@gu.se
Bjerling, Johannes Redaktör 031-786 1239 johannes.bjerling@nordicom.gu.se
Bové, Josefine Redaktör 031-786 1212 josefine.bove@nordicom.gu.se
Zelano, Karin Redaktör 031-786 1806 karin.zelano@nordicom.gu.se
Nilsson, Per Redigerare 031-786 4654 per.nilsson@nordicom.gu.se

Visar 1 - 14 av 14

Visar 1 - 10 av 149

2019

The Heterogeneity of the Nordic Journalism Education: The ’academic’ and the ’professional’ in the bachelor’s curricula
Maarit Jaakkola
The Journal of Applied Journalism & Media Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Finland: Two Academic Paths to Journalism – the Dual Model of Journalism Education
Maarit Jaakkola
Nowak, Eva (ed.) Accreditation and Assessment of Journalism Education in Europe, Baden-Baden, Nomos Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Boundaries of Belonging: Journalist interns’ workplace learning experiences across communities of practice
Maarit Jaakkola
Journalism Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Questions and Answers: Metaphysical Explanation and the Structure of Reality
Naomi Thompson
Journal of the American Philosophical Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Media Ownership and Journalism
Helle Sjøvaag, Jonas Ohlsson
Oxford Research Encyclopedia of Communication, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

Journalistic Writing and Style
Maarit Jaakkola
Oxford Encyclopedia of Journalism Studies, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

Visar 1 - 10 av 149

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.gu.se/omuniversitetet/enheter/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=1&departmentId=17
Utskriftsdatum: 2019-10-22