Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Naturvetenskapliga fakulteten - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Naturvetenskapliga fakulteten

Naturvetenskapliga fakulteten
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.science.gu.se
Epost: info@science.gu.se

Om enheten

Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet arbetar med naturvetenskaplig och matematisk utbildning och forskning.

Fakulteten har 726 anställda och 6 612 studenter (siffror från Årsberättelsen 2014). Fakultetens sju institutioner samlar forskning och utbildning inom biologi, geovetenskaper, fysik, kemi, kulturvård, matematik, miljövetenskap och molekylärbiologi.

Eftersom Göteborg ligger på västkusten har staden blivit ett naturligt säte för marin forskning och utbildning med inslag av kemi, biologi och geovetenskaper. Den redan starka marina profilen stärktes ytterligare när regeringen 2008 beslutade placera kansliet för det nya Havsmiljöinstitutet vid Göteborgs universitet. Vi har tillgång till välutrustade forskningsfartyg och två marina fältstationer på nära håll: Sven Lovén centrum för marina vetenskaper vid Tjärnö utanför Strömstad och vid Kristineberg i Fiskebäckskil.

Visar 201 - 250 av 1020

Namn Titel Telefon E-post
Croneborg, Hjalmar Projektledare landskapsvardskoordinator@conservation.gu.se
Cvijovic, Marija Universitetslektor 031-772 5321 marija.cvijovic@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.ma.cordoba.beldad@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Da Silva Lima, Alex Postdoktor alex.da.silva.lima@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Dahl, Åslög Forskare 031-786 2664 aslog.dahl@bioenv.gu.se
Dahlgren, Thomas Gunnar Forskare 031-786 3670 thomas.dahlgren@marine.gu.se
Dahllöf, Ingela Professor 031-786 9333 ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Dahllöf, Ingela Professor, Prodekan 031-786 9333 ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Daller Almander, Martina Utbildningshandläggare 031-786 2090 martina.daller.almander@science.gu.se
Dalsbecker, Philip Doktorand 031-786 9126 philip.dalsbecker@gu.se
Daun, Robert Forskningsingenjör 031-786 2654 robert.daun@bioenv.gu.se
De Abreu, Daniela Doktorand daniela.de.abreu@marine.gu.se
de Jode, Aurélien Postdoktor aurelien.de.jode@gu.se
de Wit, Pierre Raoul Forskare 031-786 9550 pierre.de_wit@marine.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Deyanova, Diana Forskare 031-786 9509 diana.deyanova@bioenv.gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Dodson, Jenna Forskare, biträdande 031-786 3657 jenna.dodson@bioenv.gu.se
Dore, Maitri Eu-doktorand (marie curiestip) 031-786 3742 maitri.dore@conservation.gu.se
Driesse, Moniek Eu-doktorand (marie curiestip) moniek.driesse@conservation.gu.se
Duarte, Camila Doktorandanställning 031-786 3890 camila.duarte@bioenv.gu.se
Dubey, Anshuman Doktorand 031-786 9122 anshuman.dubey@gu.se
Dukic Marinkov, Emilija Doktorand emilija.dukic@bioenv.gu.se
Dumas, Randy Forskare randy.dumas@gu.se
Dupont, Sam Universitetslektor 031-786 9531 sam.dupont@bioenv.gu.se
Durland, Evan Postdoktor 031-786 9686 evan.durland@gu.se
Dusenge, Mirindi Eric Eu-postdoc (marie curiestip) mirindi.eric.dusenge@bioenv.gu.se
Easterling, Helen Kommunikatör 031-786 9874 helen.easterling@gu.se
Echbarthi, Meriem Forskare meriem.echbarthi@gu.se
Edlund, Petra Forskningsingenjör petra.edlund@gu.se
Egardt, Jenny Forskningsingenjör 031-786 2935 jenny.egardt@bioenv.gu.se
Ekowati, Yuli Postdoktor 031-786 2330 yuli.ekowati@gu.se
Ekstrand, Elisabet Projektassistent elisabet.ekstrand@gu.se
Ekström, Andreas Forskare 031-786 4030 andreas.ekstrom@bioenv.gu.se
Elam, Johanna Doktorand 031-786 3066 johanna.elam@gu.se
Elamin, Khalid Forskare khalid.elamin@gu.se
Elias, Olof Doktorand 031-772 5316 olof.elias@gu.se
Eliasson, Carina Kommunikatör 031-786 9873 carina.eliasson@science.gu.se
Eliasson, Ingegärd Professor 031-786 2832 ingegard.eliasson@conservation.gu.se
Eliasson, Uno Professor emeritus 031-786 2682 uno.eliasson@bioenv.gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Emanuelsson, Reimond Universitetsadjunkt 031-772 5892 reimond.emanuelsson@gu.se
Enge, Swantje Forskare 031-786 9610 swantje.enge@marine.gu.se
Enger, Jonas Universitetslektor 031-786 9168 jonas.enger@gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Eriander, Louise Forskningsingenjör 1.e louise.eriander@marine.gu.se
Ericson, Marica Professor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Dennis Forskarassistent 031-772 5361 dennis.eriksson@gu.se

Visar 201 - 250 av 1020

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?