Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Colour Collage
Barbara Jansen
FIBER ART ASIA - EUROPE IV (international group exhibition), Krefeld, Germany, Deutsches Textilmuseum Krefeld, Övrigt 2019
Övrigt

Om strukturell glömska – Tre sätt att läsa 'alfabet' [av Inger Christensen]
Anders Hultqvist
Aiolos, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Suriashi as a ceremonial, subversive act
Ami Skånberg Dahlstedt
WNM 2019: Walking’s New Movements’: a conference to discuss the latest developments and future prospects for radical walking and walking arts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

”Dynamic and stable, broad and deep” Cultural reproduction and strategies for widening participation in the Swedish kulturskola
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Music and Art Schools in the Nordic Countries - role in education & cultural policy of the future. Anordnad av Nordisk Musik- och kulturskoleunion, Övrigt 2019
Övrigt

Kulturskolerelatert forskning i Norden – en översikt
A Rønningen, Cecilia Jeppsson, A Di Lorenzo Tillborg, H Backer Johnsen, F Holst
Norsk Kulturskoleråd, Statens Kulturråd (Sverige), Rapport 2019
Rapport

”Dynamic and stable, broad and deep” Directors’ positioning in response to widening participation in the Swedish Community Schools of Music and Arts
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Cutting Edge Kulturskole 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Apple tree – 3-dimensional explorations
Barbara Jansen
Garden of Eden Textile Art at Neuhaus Castle - 100 works from 34 nations (international group exhibition), Haslach, Austria, Textile Kultur Haslach and ETN-Network, Övrigt 2019
Övrigt

Visar 101 - 150 av 203

Namn Titel Telefon E-post
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Nelson, Karin Professor karin.nelson@hsm.gu.se
Rickardsson, Karin Universitetsadjunkt karin.rickardsson@hsm.gu.se
Storm, Karin Utbildningshandläggare 031-786 4050 karin.storm@gu.se
Weigert Jörgensen, Karin Universitetsadjunkt 031-786 4035 karin.weigert@hsm.gu.se
Wöllner, Ki Universitetsadjunkt ki.wollner@hsm.gu.se
Johansson Lassbo, Kristin Tekniker 031-786 4107 kristin.johansson.lassbo@hsm.gu.se
Hagström, Kristina Professor 031-786 4264 kristina.hagstrom-stahl@hsm.gu.se
Göransson, Kristofer Universitetsadjunkt kristofer.goransson@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadjunkt lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Dahlén, Lena Universitetslektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Lundén, Lena Koordinator 031-786 4008 lena.lunden@hsm.gu.se
Ostendorf, Lena Doktorand lena.ostendorf@hsm.gu.se
Yngvesson, Lena Universitetsadjunkt lena.yngvesson@gu.se
Lindkvist, Lina Universitetsadjunkt 0739-838601 lina.lindkvist@hsm.gu.se
Back, Linnea Personaladministratör 031-786 4021 linnea.back@gu.se
Ford, Lisa Universitetslektor lisa.ford@hsm.gu.se
Pollock, Louise Universitetsadjunkt louise.pollock@gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare, Studievägledare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
Mayas, Magdalena Doktorand magda.mayas@hsm.gu.se
Eldh, Magdalena Personaladministratör 031-786 4010 magdalena.eldh@hsm.gu.se
Brorström, Magnus Ekonom 031-786 5386 magnus.brorstrom@gu.se
Ricklund, Magnus Professor 031-786 6394 magnus.ricklund@hsm.gu.se
Bång, Malin Universitetslektor malin.bang@hsm.gu.se
Löfdahl, Marcus Universitetsadjunkt 031-786 4064 marcus.lofdahl@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare maria.larsson@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare, Studierektor maria.larsson@hsm.gu.se
Wigander, Maria Universitetsadjunkt 031-786 4069 maria.wigander@hsm.gu.se
Inkinen Engström, Marja Universitetsadjunkt marja.inkinen@hsm.gu.se
Tatlow, Mark Doktorand mark.tatlow@hsm.gu.se
Görsch, Markus Kommunikatör 031-786 1114 markus.gorsch@hsm.gu.se
Larsson, Mårten Universitetsadjunkt marten.larsson@hsm.gu.se
Göthberg, Martin Universitetslektor martin.gothberg@gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt martina.almgren@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt, Studierektor martina.almgren@hsm.gu.se
Kihlström, Mats Utbildningshandläggare 031-786 4009 mats.kihlstrom@hsm.gu.se
Höglund-Melin, Mia Universitetslektor mia.hoglund.melin@gu.se
Marin, Mia Universitetsadjunkt mia.marin@hsm.gu.se
Norlind, Michael Universitetslektor michael.norlind@hsm.gu.se
Eriksson, Mikael Tekniker 031-786 6546 mikael.eriksson@hsm.gu.se
Kjellgren, Mikael Universitetslektor mikael.kjellgren@hsm.gu.se
Wahlin, Mikael Universitetslektor mikael.wahlin@hsm.gu.se
Bartov, Mira Professor, adjungerad mira.bartov@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Lindgren, Monica Professor, Viceprefekt 031-786 4157 monica.lindgren@hsm.gu.se
Milocco, Monica Universitetsadjunkt monica.milocco@hsm.gu.se
Suck, Nathalie Doktorand nathalie.suck@hsm.gu.se

Visar 101 - 150 av 203

Visar 31 - 40 av 897

2019

Woman and Professor in Music Education – work experiences and ethical dilemmas
Carina Borgström Källén
Nordic Network Research in Music Education, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mapping Teufelsberg or How to embody history
Nathalie Suck
Anthology Urban Appropriation Strategies - Exploring Space-making Practices in Contemporary European Cityscapes, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Symbols - Sign - Sounds
Per Anders Nilsson
SYNCHRESIS – Audio Vision Tales, Aveiro, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Representations and legitimations of quality and knowledge in entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
NNMPF 2019: Futures of Music in Higher Education, February 26-28 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Semiotisk och musikalisk samkonstruktion av musikteoretiska begrepp
Niklas Rudbäck
NNMPF 2019: Futures of Music in Higher Education, February 26–28, 2019, Royal College of Music, Stockholm, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

observing nature – or an artistic journey into microscopic photography … by Barbara Jansen
Barbara Jansen
Sirenfestivalen 2019, Gothenburg, Gothenburg University, Academy of Music and Drama, Övrigt 2019
Övrigt

2018

Colour flow & Colour Collage
Barbara Jansen
Synnyt/Origins Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stanislavskys Magiska Om som undersöknings- och utvecklingsmetod för nyskriven musikal
Victoria Brattström, Nina Norblad
Musikalsymposium Kulturhuset Spira 2-3 juni 2018, Musikalplattformen Norden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Med kroppen som verktyg för process-inriktat lärande i konstarterna
Ylva Andersson, Ulla Tanggaard
Kropp, Plats och Rum, NEÄL 2018, Göteborgs universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 31 - 40 av 897

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.gu.se/omuniversitetet/enheter/?pageNumber=3&selectedTab=2&publicationPageNumber=4&sortBy=email&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fwww.gu.se%2Fomuniversitetet%2Fenheter%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26departmentId%3D086120&departmentId=086120
Utskriftsdatum: 2019-12-08