Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Kropp, blick och plats – konstruktioner av dans- och vokalundervisning
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
Educare - vetenskapliga skrifter No 2 (2019): Aesthetics, learning and education - Part I, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Musikundervisning på vetenskaplig grund?
Christer Larsson
Musikforskning idag 2019, Göteborgs universitet, 12–14 juni 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

To offer dance as aesthetic experience and communication among elderly people: An art-based study.
Cecilia Ferm Almqvist, Ninnie Andersson
International Journal of Education and the Arts, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Breaking out of the circle of fifths
Niklas Rudbäck
RiME (Research in Music Education) Coference 2019, 23–26 April, Bath Spa University, UK, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Belle ciarle e tristi fatti
Anders Wiklund
Berlin, G.Ricordi & Co, Bühnen- und Musikverlag GmbH, Textkritisk utgåva 2019
Textkritisk utgåva

Assessment and legitimation of entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
RIME 2019. Research in Music Education Conference, 23-26 April, Bath Spa University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"almost invisible until now": Antigone, Ismene, and the Dramaturgy of Tragedy
Kristina Hagström-Ståhl
Nordic Theatre Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Eine original erhaltene Furtwängler-&-Hammer-Orgel von 1923 in Rytterne (Schweden)
Paul Peeters
Ars Organi, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 51 - 100 av 197

Namn Titel Telefon E-post
Schaefer, Henrik Professor, adjungerad henrik.schaefer@gu.se
Bernskiöld, Erik Projektassistent erik.bernskiold@goart.gu.se
Jannesson, Sebastian Samordnare 031-786 4012 sebastian.jannesson@gu.se
Abrahamsson, Staffan Tekniker 031-786 4033 staffan.abrahamsson@hsm.gu.se
Eriksson, Mikael Tekniker 031-786 6546 mikael.eriksson@hsm.gu.se
Jakobsson, Bjarne Tekniker 031-786 4022 bjarne.jakobsson@hsm.gu.se
Johansson Lassbo, Kristin Tekniker 031-786 4107 kristin.johansson.lassbo@hsm.gu.se
Kampe, Anders Tekniker 031-786 5390 anders.kampe@hsm.gu.se
Karlsson, Oskar Tekniker 031-786 4166 oskar.karlsson@hsm.gu.se
Kjerstadius, Tobias Tekniker tobias.kjerstadius@gu.se
Midbjer, Peter Tekniker 031-786 6313 peter.midbjer@hsm.gu.se
Roos, Ingemar Timlärare ej pensionsgrundande ingemar.roos@hsm.gu.se
Agerberg, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 4056 torbjorn.agerberg@hsm.gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt martina.almgren@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt, Studierektor martina.almgren@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt, Studierektor henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Bergsten, Anders Universitetsadjunkt anders.bergsten@hsm.gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Burman, Peter Universitetsadjunkt 031-786 4004 peter.burman@hsm.gu.se
Carlsson, Roger Universitetsadjunkt roger.carlsson@gu.se
Cederblom, Henrik Universitetsadjunkt henrik.cederblom@gu.se
Crawford, Simon Universitetsadjunkt simon.crawford@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadjunkt lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
de Ramus, Charles Universitetsadjunkt charles.de.ramus@gu.se
Ekre-Suzzi, Richard Universitetsadjunkt richard.ekre-suzzi@gu.se
Engström, Anders Universitetsadjunkt anders.engstrom@hsm.gu.se
Evensen, Even Universitetsadjunkt even.evensen@gu.se
Flensburg, Charlotte Universitetsadjunkt charlotte.flensburg@hsm.gu.se
Glenvik, Tina Universitetsadjunkt tina.glenvik@hsm.gu.se
Groenestein-Hendriks, Erik Universitetsadjunkt erik.groenestein@gu.se
Gustavsson, Jan Universitetsadjunkt jan.gustavsson@gu.se
Göransson, Kristofer Universitetsadjunkt kristofer.goransson@hsm.gu.se
Görrel, Björn Universitetsadjunkt bjorn.gorrel@hsm.gu.se
Halvarson, Annika Universitetsadjunkt annika.halvarson@hsm.gu.se
Hellsten, Ingela Universitetsadjunkt ingela.hellsten@hsm.gu.se
Hernqvist, Hans Universitetsadjunkt hans.hernqvist@hsm.gu.se
Högstadius, Sofia Universitetsadjunkt sofia.hogstadius@hsm.gu.se
Inkinen Engström, Marja Universitetsadjunkt marja.inkinen@hsm.gu.se
Johansson, Per Universitetsadjunkt per.johansson@hsm.gu.se
Johansson, Per Universitetsadjunkt, Studierektor per.johansson@hsm.gu.se

Visar 51 - 100 av 197

Visar 51 - 60 av 877

2018

Polarity
Anders Jormin
Catalogue # 2L-145-SABD 2L-145-LP (summer 2018) EAN13 7041888523628 (SABD) 7041888523727 (LP) summer 2018 ISRC-code NOMPP1801010-120, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Socialt Förenade Människor
Henrik Andersson
10 april, 2018, Palladium, Malmö ; 8 maj, 2018, Ystad teater, Ystad ; 12 okt, 2018, Landskrona teater, Landskrona., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Gränslösa klanger, Japan-India-Sweden
Anders Hagberg, Karin Nakagawa, Suranjana Ghosh
26/4-2018 Helsingborgs Jazzklubb, 27/4-2018 Göteborgs konserthus., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

AMA
Anders Jormin
Footprint records FRCD 094, maj 2018, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Backpack – Tour de Bergen 2018
Staffan Mossenmark
Bergen, Norge, maj 2018., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

This Song of Mine
Martina Almgren
CD utgiven på Oh Yeah Records (7/9-2018). Konsert Nefertiti Jazzclub (12/9-2018)., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Mönster och möjligheter: Genus och gestaltning i 1700-talsopera
Kristina Hagström-Ståhl
Operahögskolan/Stockholms konstnärliga högskola (Hugoscenen), 20 sept, 2018., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

TRUST
Anders Hagberg
Global album release, 21 Sep, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Nuckan - efterspel
Cecilia Lagerström
Scener & Samtal, Världskulturmuséet i Göteborg, 29 sep, 2018, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Visar 51 - 60 av 877

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?