Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Hope for the Future: New Possibilities for Sustaining a Reflexive Approach
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtensson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The participants’ list for the 1925 ‘Organistentagung’ in Hamburg – Lübeck
Paul Peeters
The Organ Yearbook, vol. 47 (2018), Lilienthal, Laaber-Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Organ Yearbook, volume 47 (2018)
Paul Peeters
Lilienthal, Laaber-Verlag, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Using Graphic Art as a Way to Work with Rhythm Orchestra with Children.
Ulla Tanggaard, Caroline Bille Lindström, Emma Tveita
27th EAS Conference/7th European ISME Regional Conference in Malmö, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 51 - 100 av 202

Namn Titel Telefon E-post
Groenestein-Hendriks, Erik Universitetsadjunkt erik.groenestein@gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Risberg, Erik Universitetslektor erik.risberg@hsm.gu.se
Järnegard, Esaias Doktorand esaias.jarnegard@hsm.gu.se
Agblad, Eva Ekonomiadministratör 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Niste, Eva Utbildningshandläggare, Viceprefekt eva.niste@hsm.gu.se
Evensen, Even Universitetsadjunkt even.evensen@hsm.gu.se
Ekström, Fredrik Tekniker 031-786 3722 fredrik.ekstrom@gu.se
Magnusson, Fredrik Ingenjör 031-786 3335 fredrik.magnusson@hsm.gu.se
Gademan, Göran Universitetslektor goran.gademan@hsm.gu.se
Kroon, Göran Universitetslektor goran.kroon@hsm.gu.se
Palmquist, Gunno Universitetsadjunkt gunno.palmquist@hsm.gu.se
Magnusson, Håkan Universitetsadjunkt hakan.magnusson@hsm.gu.se
Shermis, Hannah Utbildningsadministratör 031-786 4037 hannah.shermis@gu.se
Skjelbred, Hanne Universitetsadjunkt hanne.skjelbred@hsm.gu.se
Wirde, Hanne Producent 031-786 4034 hanne.wirde@hsm.gu.se
Hernqvist, Hans Universitetsadjunkt hans.hernqvist@hsm.gu.se
Lysebo, Håvard Universitetslektor havard.lysebo@gu.se
Jalhed, Hedvig Doktorand hedvig.jalhed@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor, Studierektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Norbakken, Helge Andreas Universitetsadjunkt helge.andreas.norbakken@gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt, Studierektor henrik.andersson@hsm.gu.se
Cederblom, Henrik Universitetsadjunkt henrik.cederblom@gu.se
Schaefer, Henrik Professor, adjungerad henrik.schaefer@gu.se
Nyholm, Ina Föreståndare 031-786 5391 ina.nyholm@hsm.gu.se
Hellsten, Ingela Universitetsadjunkt ingela.hellsten@hsm.gu.se
Roos, Ingemar Timlärare ej pensionsgrundande ingemar.roos@hsm.gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Hedin Wahlberg, Ingrid Doktorand ingrid.hedin.wahlberg@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Gustavsson, Jan Universitetsadjunkt jan.gustavsson@gu.se
Yngwe, Jan Professor jan.yngwe@hsm.gu.se
Rydén, Jennie Universitetsadjunkt jennie.ryden@hsm.gu.se
Hedlund, Jenny Internationell handläggare 031-786 4115 jenny.hedlund@hsm.gu.se
Sundqvist, Jenny Ekonomiadministratör 031-786 4014 jenny.sundqvist@hsm.gu.se
Eriksson, Joel Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3817 joel.eriksson@hsm.gu.se
Speerstra, Joel Universitetslektor 031-786 5212 joel.speerstra@hsm.gu.se
Norrback, Johan Universitetslektor johan.norrback@hsm.gu.se
Nyberg, Johan Universitetsadjunkt johan.nyberg@gu.se
Stern, Johan Universitetsadjunkt johan.stern@hsm.gu.se
Persson, Johanna Universitetslektor johanna.persson@hsm.gu.se
Landgren, Johannes Professor johannes.landgren@konst.gu.se
Simonson, Jonas Universitetslektor 031-786 4133 jonas.simonson@hsm.gu.se
Simonson, Jonas Universitetslektor, Studierektor 031-786 4133 jonas.simonson@hsm.gu.se
Lilliedahl, Jonathan Universitetslektor jonathan.lilliedahl@hsm.gu.se
Mattsson, Jonathan Avodist pensionsgrundande jonathan.mattsson@gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se

Visar 51 - 100 av 202

Visar 81 - 90 av 886

2018

Picturing Miss Julie: Gender, Visuality, and Performance Practice
Kristina Hagström-Ståhl
August Strindberg and Visual Culture: The Emergence of Optical Modernity in Image, Text, and Theatre, New York, Bloomsbury Visual Arts, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Suriashi - a Meditation on the Local through Artistic Research
Ami Skånberg Dahlstedt
L. Greenfield, M. Trustam (Eds.): Artistic Research Being There. Explorations into the local, Aarhus, Aarhus University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

A Body of Accents
Ami Skånberg Dahlstedt
Nordic Journal of Dance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Making space for assessment: dance teachers ' experiences of learning and teaching prerequisites
Ninnie Andersson
Research in Dance Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extended Hybridity in Ludo-Immersive Opera
Hedvig Jalhed
CATR2018, Kingston, Canada, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Musiklärarutbildning mellan tradition och förnyelse
Lena Ostendorf
NEÄL 2018 abstracts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Musiklärarutbildningen mellan tradition och förnyelse
Lena Ostendorf
Mötesplats CUL 2018, Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Allt annat är världsmusik-konstruktioner av världsmusik inom högre musikutbildning i Sverige
Ingrid Hedin Wahlberg
Abstract, PhD in Progress Paper at NNMPF 2018, Hurdal, Norge, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Musikundervisning och genus i lärarutbildningen – ett rundabordssamtal kring hur vi kan gå vidare mot likvärdig musikutbildning
Carina Borgström Källén, Cecilia Ferm-Almqvist, Linn Hentschel
Nätverket för Estetiska Ämnen i Lärarutbildning (NEÄL) 2018. Tema Kropp, Plats & Rum . Göteborgs universitet, 28-29 november 2018. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 81 - 90 av 886

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?