Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Using Graphic Art as a Way to Work with Rhythm Orchestra with Children.
Ulla Tanggaard, Caroline Bille Lindström, Emma Tveita
27th EAS Conference/7th European ISME Regional Conference in Malmö, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hope for the Future: New Possibilities for Sustaining a Reflexive Approach
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtensson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Kropp, blick och plats – konstruktioner av dans- och vokalundervisning
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
Educare - vetenskapliga skrifter No 2 (2019): Aesthetics, learning and education - Part I, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Musikundervisning på vetenskaplig grund?
Christer Larsson
Musikforskning idag 2019, Göteborgs universitet, 12–14 juni 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 51 - 100 av 199

Namn Titel Telefon E-post
Ekström, Christina Universitetslektor, Studierektor 031-786 6315 christina.ekstrom@hsm.gu.se
Eldh, Magdalena Personaladministratör 031-786 4010 magdalena.eldh@hsm.gu.se
Engström, Anders Universitetsadjunkt anders.engstrom@hsm.gu.se
Eriksson, Joel Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3817 joel.eriksson@hsm.gu.se
Eriksson, Mikael Tekniker 031-786 6546 mikael.eriksson@hsm.gu.se
Evensen, Even Universitetsadjunkt even.evensen@hsm.gu.se
Flensburg, Charlotte Universitetsadjunkt charlotte.flensburg@hsm.gu.se
Ford, Lisa Universitetslektor lisa.ford@hsm.gu.se
Frank, Petra Chef, Prefekt 031-786 6615 petra.frank@hsm.gu.se
Gademan, Göran Universitetslektor goran.gademan@hsm.gu.se
Glenvik, Tina Universitetsadjunkt tina.glenvik@hsm.gu.se
Glänneskog, David Administratör david.glanneskog@gu.se
Granmo, Tobias Universitetslektor 031-786 4036 tobias.granmo@hsm.gu.se
Groenestein-Hendriks, Erik Universitetsadjunkt erik.groenestein@gu.se
Gunnarsson, Claes Universitetslektor claes.gunnarsson@hsm.gu.se
Gustavsson, Jan Universitetsadjunkt jan.gustavsson@gu.se
Göransson, Kristofer Universitetsadjunkt kristofer.goransson@hsm.gu.se
Görrel, Björn Universitetsadjunkt bjorn.gorrel@hsm.gu.se
Görsch, Markus Kommunikatör 031-786 1114 markus.gorsch@hsm.gu.se
Göthberg, Martin Universitetslektor martin.gothberg@gu.se
Hagberg, Anders Professor anders.hagberg@hsm.gu.se
Hagström-Ståhl, Kristina Professor 031-786 4264 kristina.hagstrom-stahl@hsm.gu.se
Hallberg, Dag Universitetslektor dag.hallberg@hsm.gu.se
Halvarson, Annika Universitetsadjunkt annika.halvarson@hsm.gu.se
Hedin Wahlberg, Ingrid Doktorand ingrid.hedin.wahlberg@hsm.gu.se
Hedlund, Jenny Internationell handläggare 031-786 4115 jenny.hedlund@hsm.gu.se
Hellsten, Ingela Universitetsadjunkt ingela.hellsten@hsm.gu.se
Hernqvist, Hans Universitetsadjunkt hans.hernqvist@hsm.gu.se
Hultqvist, Anders Professor, Proprefekt 031-786 4252 anders.hultqvist@hsm.gu.se
Högberg, Per Universitetslektor per.hogberg@hsm.gu.se
Höglund-Melin, Mia Universitetslektor mia.hoglund.melin@gu.se
Högstadius, Sofia Universitetsadjunkt sofia.hogstadius@hsm.gu.se
Inkinen Engström, Marja Universitetsadjunkt marja.inkinen@hsm.gu.se
Jakobsson, Bjarne Tekniker 031-786 4022 bjarne.jakobsson@hsm.gu.se
Jalhed, Hedvig Doktorand hedvig.jalhed@hsm.gu.se
Jannesson, Sebastian Samordnare 031-786 4012 sebastian.jannesson@gu.se
Jansson, Dag Universitetslektor dag.jansson@hsm.gu.se
Jeppsson, Cecilia Doktorand cecilia.jeppsson@hsm.gu.se
Johansson, Per Universitetsadjunkt per.johansson@hsm.gu.se
Johansson, Per Universitetsadjunkt, Studierektor per.johansson@hsm.gu.se
Johansson, Roger Universitetslektor roger.johansson@hsm.gu.se
Johansson Lassbo, Kristin Tekniker 031-786 4107 kristin.johansson.lassbo@hsm.gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Jormin, Anders Professor 031-786 5384 anders.jormin@hsm.gu.se
Jäderlund, Thomas Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5525 thomas.jaderlund@hsm.gu.se
Järnegard, Esaias Doktorand esaias.jarnegard@hsm.gu.se
Jönsson, Bengt Universitetslektor 031-786 4017 bengt.jonsson@hsm.gu.se
Jönsson, Bengt Universitetslektor, Studierektor 031-786 4017 bengt.jonsson@hsm.gu.se
Kampe, Anders Tekniker 031-786 5390 anders.kampe@hsm.gu.se

Visar 51 - 100 av 199

Visar 31 - 40 av 884

2018

How to work with working actions
bo rosenkull
Eurovox, the Netherlands, the Hague, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

What a wonderful world
bo rosenkull
Eurovox The Netherlands, The Hague, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working with working actions, a brief insight in the Laban-YAT system used in singing
bo rosenkull
ISME (International Society for Music Education) Azerbadjan 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Xenophobia
Cecilia Lagerström
Folkteatern, Göteborg, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Det där man brukar kalla havet
Cecilia Lagerström
Konstepidemins dag (2/6), Konstepidemin i Göteborg. Även visad på Konsthallen Hamnmagasinet i Askersund (24-29/7, del av utställning). Fasader i Linnéstan i Göteborg (30/7, 3 visningar)., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

The Concrete Diversity of Being
Cecilia Lagerström
International Platform of Performer Training (IPPT): Movement, Ghent, Royal Academy of Fine Arts (KASK), School of Arts Ghent, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

The Hour Record Game
Per Anders Nilsson
Audio Paper Symposium, Inter Art Center Malmö December 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Extended Hybridity in Ludo-Immersive Opera
Hedvig Jalhed
CATR2018, Kingston, Canada, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The “Carillon” organ stop: A short history – with a special focus on Cavaillé-Coll
Paul Peeters
Festschrift for Prof. Kerala J. Snyder. Norrback, J.; Speerstra, J. (red.), Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Notation of Meter and Tempo ca. 1620–1670: Theory and Practice
Alexander Silbiger, Johan Norrback, Joel Speerstra, Ralph Locke
GOArt Publications 4, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 31 - 40 av 884

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?