Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Institutionen för medicin - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Institutionen för medicins profil är att belysa sjukvårdsmässigt viktiga frågeställningar i nära samarbete mellan kliniskt och prekliniskt profilerade forskare. Vi lägger stor vikt vid samarbete med det omgivande samhället, såväl hälsovård som näringsliv.

Vår uppfattning är att vetenskaplig framgång bäst uppnås genom samverkan över disciplingränserna.

Institutionen har runt 400 anställda inom forskning, utbildning och administration. Utöver detta har vi över 300 doktorander i forskarutbildning.

 

Inom institutionen finns fem avdelningar samt en administrativ enhet:

Senaste publikationer

Twelve tips for conducting qualitative research interviews.
Cormac McGrath, Per J Palmgren, Matilda Liljedahl
Medical teacher, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reflecting on Interprofessional Simulation
Sissel Eikeland Husebø, Madeleine Abrandt Dahlgren, Samuel Edelbring, Elin Nordenström, Torben Nordahl Amorøe et al.
Professional and Practice-based Learning, Vol 26, Cham, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Differential impact of physical activity type on depression in adults with congenital heart disease: A multi-center international study.
Jong Mi Ko, Kamila S White, Adrienne H Kovacs, Kristen M Tecson, Silke Apers et al.
Journal of psychosomatic research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of a comprehensive, inpatient pulmonary rehabilitation programme in a cachectic patient with very severe COPD and chronic respiratory failure
F. M. E. Franssen, Lowie E G W Vanfleteren, D. J. A. Janssen, E. F. M. Wouters, M. A. Spruit
Breathe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digoxin Discontinuation and Outcomes in Patients With Heart Failure With Reduced Ejection Fraction
A. Malik, R. Masson, S. Singh, W. C. Wu, M. Packer et al.
Journal of the American College of Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcome after heart-lung or lung transplantation in patients with Eisenmenger syndrome.
Cristel S Hjortshöj, Thomas Gilljam, Göran Dellgren, Markku O Pentikäinen, Thomas Möller et al.
Heart (British Cardiac Society), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Joint comorbidities among Swedish carriers of haemophilia: A register-based cohort study over 22 years
M. Osooli, S. M. Donfield, K. S. Carlsson, Fariba Baghaei, M. Holmstrom et al.
Haemophilia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hypertension and cardiovascular diseases in Swedish persons with haemophilia - A longitudinal registry study
S. Lovdahl, K. M. Henriksson, Fariba Baghaei, M. Holmstrom, E. Berntorp et al.
Thrombosis Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The experiences of physical activity in irritable bowel syndrome-A qualitative study
Elisabet Johannesson, Eva Jakobsson Ung, Gisela Ringström, Riadh Sadik
Journal of Clinical Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 601 - 635 av 635

Namn Titel Telefon E-post
Venkatakrishnan, Vignesh Postdoktor vignesh.venkatakrishnan@gu.se
Viklund, Emilia Doktorand 031-786 6250 emilia.viklund@amm.gu.se
von Below, Bernhard Utbildningsledare 031-786 6849 bernhard.von.below@gu.se
Wadenvik, Hans Oavlönad docent 031-342 1156
Wahlqvist, Mats Forskare, Specialist psykiatri. FoU:om medicinskt lärande och professionell utveckling 031-786 6894 mats.wahlqvist@allmed.gu.se
Wahlstrand, Björn Doktorand/​projektass bjorn.wahlstrand@gu.se
Wahlström, Annika Forskare annika.svensson@gu.se
Wallentin Guron, Cecilia Forskare cecilia.wallentin.guron@gu.se
Waller, Maria Doktorand 031-786 6849 maria.waller@gu.se
Wallerstedt, Sven Senior rådgivare sven.wallerstedt@medic.gu.se
Wallerstedt, Sven Professor emeritus sven.wallerstedt@medic.gu.se
Wallin, Maria Läkare 031-786 6282 maria.wallin@amm.gu.se
Warsame Yusuf, Marian Forskare marian.warsame@gu.se
Wastensson, Gunilla Överläkare, Akademisk grad: Doktor 031-786 2894 gunilla.wastensson@amm.gu.se
Weidner, Julie Forskare 031-786 6714 julie.weidner@gu.se
Weman, Lilian Forskningsadministratör 031-786 6836 lilian.weman@allmed.gu.se
Wentz, Kerstin Psykolog 031-786 3219 kerstin.wentz@amm.gu.se
Wessman, Catrin Universitetslektor 031-786 1686 catrin.wessman@gu.se
Westerlund, Anna Biomedicinsk analytiker anna.westerlund@gu.se
Widgren, Bengt Oavlönad docent 031-342 1163 bengt.widgren@medic.gu.se
Wiegner, Lilian Doktorand/​projektass lilian.wiegner@gu.se
Wilhelmsen, Lars Professor emeritus 031-342 1000 lars.wilhelmsen@gu.se
Wilhelmson, Anna Forskarassistent Anna.Wilhelmson@wlab.gu.se
Windahl, Sara Forskare 031-342 1205 sara.windahl@medic.gu.se
Winkvist, Anna Professor 031-786 3728 anna.winkvist@nutrition.gu.se
Winroth, Julia Postdoktor 031-786 2843 julia.winroth@amm.gu.se
Wu, Tony Forskare, biträdande Tony.Wu@wlab.gu.se
Xu, Yiyi Postdoktor yiyi.xu@amm.gu.se
Zetterberg, Karin Forskarstuderande 031-342 4173 karin.zetterberg@gu.se
Zhang, Guo-Qiang Doktorand guo-qiang.zhang@gu.se
Zhang, Yuan Postdoktor yuan.zhang@gu.se
Zou, Ding Forskare 031-342 3599 zou.ding@lungall.gu.se
Zverkova Sandström, Tatiana Databassamordnare tatiana.zverkova.sandstrom@gu.se
Åberg, Maria Universitetslektor/​specialistläkare maria.aberg@gu.se
Ögren, Mikael Akustiker 031-786 3629 mikael.ogren@amm.gu.se

Visar 601 - 635 av 635

Visar 81 - 90 av 1118

2018

Prognostic impact of right bundle branch block in hospitalized patients with idiopathic dilated cardiomyopathy: a single-center cohort study.
W Fang, Rong Luo, Y Tang, W Hua, Michael Fu et al.
The Journal of international medical research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triple therapy (ICS/LABA/LAMA) in COPD: time for a reappraisal
Lowie E G W Vanfleteren, Leonardo M. Fabbri, A. Papi, S. Petruzzelli, B. Celli
International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contribution of individual COPD assessment test (CAT) items to CAT total score and effects of pulmonary rehabilitation on CAT scores
S. Houben-Wilke, D. J. A. Janssen, F. M. E. Franssen, Lowie E G W Vanfleteren, E. F. M. Wouters et al.
Health and quality of life outcomes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experiences of the effects of physical activity in persons with irritable bowel syndrome (IBS): a qualitative content analysis
Elisabet Johannesson, Eva Jakobsson Ung, Riadh Sadik, Gisela Ringström
Scandinavian Journal of Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meta-analyses and blood pressure goals
Karin Manhem, Annika Rosengren, Samuel Adamsson Eryd
The Journal of Clinical Hypertension, Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Impact of socioeconomic status on coronary artery calcification
D. Djekic, Oskar Angerås, Georg Lappas, Erika Fagman, Björn Fagerberg et al.
European Journal of Preventive Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterisation of patients with familial chylomicronaemia syndrome (FCS) and multifactorial chylomicronaemia syndrome (MCS): Establishment of an FCS clinical diagnostic score
P. Moulin, R. Dufour, M. Averna, M. Arca, A. B. Cefalù et al.
Data in Brief, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1118

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?