Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Göteborgs universitetsbibliotek - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Göteborgs universitetsbibliotek

Göteborgs universitetsbibliotek
Box 222
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 1, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 4, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.ub.gu.se
Epost: ubkansli@ub.gu.se

Om enheten

Göteborgs universitetsbibliotek har som mål att ge högkvalitativt stöd till universitetets forskare, lärare och studenter.  

Universitetsbiblioteket erbjuder

  • informationstjänster och samlingar av hög kvalitet
  • en god och kreativ studiemiljö
  • enkel och effektiv tillgång till elektroniska resurser
  • undervisning i att söka, värdera och hantera information

Publikationsämnen

Senaste publikationer

How does Our Research Influence Policy on Global Societal Changes? A Bibliometric Proof of Concept Targeting the Sustainable Development Goals of the United Nations
Maurice Vanderfeesten, René Otten, Joeri Both, Felix Schmidt, Eike Spielberg et al.
48th LIBER Annual Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

KvinnSam : milstolpe för kvinnohistorisk forskning
Linda Börjesson
Arkiv : en tidskrift om arkivets alla aspekter, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Från Biscaja till Baskien: Förändringar i namnbruket genom tiderna
Joakim Lilljegren
Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Darwinisten som fann den heliga gralen – mångsysslaren Gustaf Eisens bidrag till antikforskningen
Lars Kullman
Medusa, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Andrej Belyj's Peterburg. A Bibliography. Third Edition, Revised and Enlarged
Magnus Ljunggren, Hans Åkerström
Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Bok 2016
Bok

Using the Institutional Repository as a Platform for Quality Assessment of and Open Access to Artistic Works : A Project at the Faculty of Fine, Applied and Performing Arts, University of Gothenburg, Sweden
Tomas Lundén, Karin Sundén
ART Now! Contemporary Art Resources in a Library Context : IFLA Satellite & ARLIS/Norden Conference and Annual Meeting, Helsinki, August 9-11, 2012, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 50 av 188

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Anna-Karin Universitetsbibliotekarie 031-786 4094 anna-karin.abrahamsson@ub.gu.se
Alfredsson, Cecilia Universitetsbibliotekarie 031-786 6398 cecilia.alfredsson@ub.gu.se
Alfredsson, Veronica Universitetsbibliotekarie 031-786 6018 veronica.alfredsson@ub.gu.se
Andersson, Berit Ekonomiadministratör 031-786 6193 berit.andersson@ub.gu.se
Andersson, Hans It-tekniker 031-786 4646 hans.andersson@ub.gu.se
Andersson, Roy Biblioteksassistent 031-786 1737 roy.andersson@ub.gu.se
Andersson von Geijer, Johan It-arkitekt, Koordinator ub 031-786 6632 johan.andersson.von.geijer@ub.gu.se
Andersson Zintchenko, Inger Universitetsbibliotekarie 031-786 5172 inger.andersson.zintchenko@ub.gu.se
Andréasson, Birgitta Universitetsbibliotekarie 031-786 1721 birgitta.andreasson@ub.gu.se
Angervik, Eva Ledningssekreterare 031-786 1739 eva.angervik@ub.gu.se
Annmark, Jens Universitetsbibliotekarie 031-786 1432 jens.annmark@ub.gu.se
Bech-Hanssen, Linn Universitetsbibliotekarie 031-786 6529 linn.bech-hanssen@ub.gu.se
Benjaminsson, Stefan Universitetsbibliotekarie 031-786 6184 stefan.benjaminsson@ub.gu.se
Bergius, Magnus Biblioteksassistent 031-786 1748 magnus.bergius@ub.gu.se
Berglén, Lars Systemutvecklare 031-786 1719 lars.berglen@ub.gu.se
Bergquist, Annalena Universitetsbibliotekarie 031-786 1717 anna.lena.bergquist@ub.gu.se
Berndtsson, Stefan It-arkitekt 031-786 4846 stefan.berndtsson@ub.gu.se
Bjarsch, Carin Universitetsbibliotekarie, Produktägare 031-786 2339 carin.bjarsch@ub.gu.se
Bjur, Louise Universitetsbibliotekarie 031-786 2542 louise.bjur@ub.gu.se
Blomberg, Mats Universitetsbibliotekarie 031-786 1054 mats.blomberg@ub.gu.se
Bohman, Mårten Universitetsbibliotekarie 031-786 4634 marten.bohman@ub.gu.se
Boström, Erik Bibliotekschef 031-786 4671 erik.bostrom@ub.gu.se
Boström, Moa Universitetsbibliotekarie 031-786 6607 moa.bostrom@ub.gu.se
Bretan, Anne Katrine Universitetsbibliotekarie 031-786 1734 anne.katrine.bretan@ub.gu.se
Bringh, Charlotte Universitetsbibliotekarie 031-786 5463 charlotte.bringh@ub.gu.se
Brännström, Helena Universitetsbibliotekarie 031-786 6183 helena.brannstrom@ub.gu.se
Börjesson, Linda Universitetsbibliotekarie, Föreståndare 031-786 6181 linda.borjesson@ub.gu.se
Börjesson, Robert Universitetsbibliotekarie 031-786 1015 robert.borjesson@ub.gu.se
Calmborg Täreby, Sofia Universitetsbibliotekarie, Koordinator ub 031-786 3651 sofia.calmborg.tareby@ub.gu.se
Carlsson, Håkan Kanslichef 031-786 5135 hakan.carlsson@ub.gu.se
Carozzi Bjurström, Andrea Universitetsbibliotekarie 031-786 5461 andrea.bjurstrom@ub.gu.se
Cederlund, Petter Universitetsbibliotekarie petter.cederlund@ub.gu.se
Classen, Gittan Universitetsbibliotekarie 031-786 2543 gittan.classen@ub.gu.se
Cordenius, Fredrik Biblioteksassistent 031-786 1932 fredrik.cordenius@ub.gu.se
Cordenius, Isabelle Universitetsbibliotekarie 031-786 1723 isabelle.cordenius@ub.gu.se
Crespo, Alejandro Universitetsbibliotekarie 031-786 1156 alejandro.crespo@ub.gu.se
Crook, Anna Servicetekniker 031-786 2713 anna.crook@ub.gu.se
Dahlqvist, Felicia Universitetsbibliotekarie 031-786 1731 felicia.dahlqvist@ub.gu.se
Dahmm, Ann-Charlotte Ekonomiadministratör 031-786 1764 ann-charlotte.dahmm@ub.gu.se
Danielsson, Ann-Charlotte Biblioteksassistent 031-786 1478 ann-charlotte.danielsson@ub.gu.se
Deldén, Daniela Universitetsbibliotekarie 031-786 1704 daniela.delden@ub.gu.se
Dellsén, Grim Assistent 031-786 4779 grim.dellsen@ub.gu.se
Edlund, Karin Universitetsbibliotekarie 031-786 3104 karin.edlund@ub.gu.se
Egerstad, Lena Kommunikatör 031-786 1711 lena.egerstad@ub.gu.se
Ek Skallberg, Ann-Katrin Universitetsbibliotekarie 031-786 4314 ann-katrin.ek@ub.gu.se
Ekberg, Camilla Universitetsbibliotekarie, Koordinator ub 031-786 1233 camilla.ekberg@ub.gu.se
Ekengren, Carina Universitetsbibliotekarie 031-786 1437 carina.ekengren@ub.gu.se
Emanuelsson, Karin Universitetsbibliotekarie 031-786 3136 karin.emanuelsson@ub.gu.se
Eriksson, Birgitta Universitetsbibliotekarie, Koordinator ub 031-786 5183 birgitta.eriksson@ub.gu.se
Erlandsson, Sofia Universitetsbibliotekarie 031-786 4309 sofia.erlandsson@ub.gu.se

Visar 1 - 50 av 188

Visar 1 - 8 av 8

2019

How does Our Research Influence Policy on Global Societal Changes? A Bibliometric Proof of Concept Targeting the Sustainable Development Goals of the United Nations
Maurice Vanderfeesten, René Otten, Joeri Both, Felix Schmidt, Eike Spielberg et al.
48th LIBER Annual Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

2018

KvinnSam : milstolpe för kvinnohistorisk forskning
Linda Börjesson
Arkiv : en tidskrift om arkivets alla aspekter, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Från Biscaja till Baskien: Förändringar i namnbruket genom tiderna
Joakim Lilljegren
Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

2016

Darwinisten som fann den heliga gralen – mångsysslaren Gustaf Eisens bidrag till antikforskningen
Lars Kullman
Medusa, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Andrej Belyj's Peterburg. A Bibliography. Third Edition, Revised and Enlarged
Magnus Ljunggren, Hans Åkerström
Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Bok 2016
Bok

2015

2012

Using the Institutional Repository as a Platform for Quality Assessment of and Open Access to Artistic Works : A Project at the Faculty of Fine, Applied and Performing Arts, University of Gothenburg, Sweden
Tomas Lundén, Karin Sundén
ART Now! Contemporary Art Resources in a Library Context : IFLA Satellite & ARLIS/Norden Conference and Annual Meeting, Helsinki, August 9-11, 2012, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 8 av 8

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?