Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Akademin Core Facilities - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Core Facilities

vid Sahlgrenska akademin

Akademin Core Facilities
Box 413
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 5
Besöksadress: Medicinaregatan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 3555
Webbplats: www.sahlgrenska.gu.se/forskning
Epost: corefacilities@gu.se

Administrativ chef, inst: Morgan Lidén

Senaste publikationer

Secular trends of birthweight in boys from 1950 to 2010
Jimmy Célind, M. Hedlund, Maria Bygdell, Arvid Sondén, Anders Elfvin et al.
Pediatrics and Neonatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMI change during puberty is an important determinant of adult type 2 diabetes risk in men.
Claes Ohlsson, Maria Bygdell, Maria Nethander, Annika Rosengren, Jenny Kindblom
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association meta-analysis of functional outcome after ischemic stroke
M. Soderholm, Annie Pedersen, Erik Lorentzen, Tara M Stanne, S. Bevan et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evidence of a Causal Effect of Estradiol on Fracture Risk in Men.
Maria Nethander, Liesbeth Vandenput, Anna L Eriksson, Sara H Windahl, Thomas Funck-Brentano et al.
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Successful optimization of reconstruction parameters in structured illumination microscopy – A practical guide
C. Karras, Maria Smedh, R. Förster, Hendrik Deschout, Julia Fernandez-Rodriguez et al.
Optics Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PATJ Low Frequency Variants Are Associated With Worse Ischemic Stroke Functional Outcome A Genome-Wide Meta-Analysis
M. Mola-Caminal, C. Carrera, C. Soriano-Tarraga, E. Giralt-Steinhauer, R. M. Daaz-Navarro et al.
Circulation research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GWAS and colocalization analyses implicate carotid intima-media thickness and carotid plaque loci in cardiovascular outcomes
N. Franceschini, C. Giambartolomei, P. S. de Vries, C. Finan, J. C. Bis et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of Potential Plasma Biomarkers for Abdominal Aortic Aneurysm Using Tandem Mass Tag Quantitative Proteomics
A. E. Henriksson, M. Lindqvist, Carina Sihlbom, J. Bergstrom, D. Bylund
Proteomes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) concentration is independently associated with mortality in patients with acute coronary syndrome.
St. Nymo, Marianne Hartford, T. Ueland, A. Yndestad, Erik Lorentzen et al.
International journal of cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 46 av 46

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Sanna Forskare, biträdande 031-786 4404 sanna.abrahamsson@gu.se
Andersson, Björn Statistiker bjorn.andersson@medic.gu.se
Andersson, Mikael Forskare, biträdande 031-786 2941 mikael.andersson.2@gu.se
Angerfors, Annelie Forskare, biträdande annelie.angerfors@gu.se
Bacelis, Jonas Forskare jonas.bacelis@gu.se
Berger, Evelin Forskare 031-786 9791 evelin.berger@gu.se
Bergström, Jörgen Forskare 031-786 9794 jorgen.bergstrom@gu.se
Bäckström, Malin Forskare 031-786 3496 malin.backstrom@medkem.gu.se
Börjesson, Vanja Forskare, biträdande vanja.borjesson@gu.se
Camacho, Rafael Forskare 031-786 9718 rafael.camacho@gu.se
Canfjorden, Vilma Forskare, biträdande vilma.canfjorden@gu.se
Carlsohn, Elisabet Forskare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6685 elisabet.carlsohn@gu.se
Cukur, Kanita Forskare, biträdande 031-786 9795 kanita.cukur@gu.se
Davila, Marcela Forskare 031-786 9717 marcela.davila@gu.se
Fernandez, Luciano Forskare 031-786 9508 luciano.fernandez@gu.se
Fernandez-Rodriguez, Julia Forskare 031-786 9719 julia.fernandez-rodriguez@cci.sahlgrenska.gu.se
Fuchs, Johannes Forskare, biträdande 031-786 5869 johannes.fuchs@gu.se
Hamngren Blomqvist, Charlotte Forskare charlotte.hamngren.blomqvist@gu.se
Jin, Chunsheng Forskare chunsheng.jin@medkem.gu.se
Johansson, Carina Administrativ chef, inst 031-786 4408 carina.johansson.2@gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare carina.kleinas@gu.se
Lassesson, Stina Forskare 031-786 9723 stina.lassesson@gu.se
Lidén, Morgan Administrativ chef, inst morgan.liden@sahlgrenska.gu.se
Liu, Peidi Statistiker 031-786 9503 peidi.liu@gu.se
Lorentzen, Erik Statistiker 031-786 9787 erik.lorentzen@gu.se
Lymer, Richard Forskare, biträdande 031-786 9715 richard.lymer@gu.se
Martikainen, Jari Statistiker jari.martikainen@gu.se
Micaroni, Massimo Forskare 031-786 9804 massimo.micaroni@gu.se
Mirgorodskaya, Ekaterina Forskare 031-786 9308 ekaterina.mirgorodskaya@gu.se
Nallani, Vijay Kumar Forskare 031-786 9722 vijay.kumar.nallani@gu.se
Nethander, Maria Statistiker 031-786 9721 maria.nethander@gu.se
Olsson, Britt-Marie Forskare, biträdande 031-786 9711 britt-marie.olsson@gu.se
Pielach, Anna Forskare 031-786 9674 anna.pielach@gu.se
Rekabdar, Elham Forskare, Doktots examen i virologi. Magister examen i molekylärbiologi 031-786 9724 elham.rekabdar@genomics.sahlgrenska.gu.se
Sarwari, Wahida Projektledare wahida.sarwari@gu.se
Segeda, Maria Forskare, biträdande 031-786 9725 maria.segeda@gu.se
Sihlbom, Carina Forskare, Proteomik och masspektrometri 031-786 9790 carina.sihlbom@gu.se
Smedh, Maria Forskare 031-786 9712 maria.smedh@gu.se
Thomsson, Elisabeth Forskare, biträdande 031-786 9716 elisabeth.thomsson@mpe.sahlgrenska.gu.se
Thorsell, Annika Forskare 031-786 9792 annika.thorsell@gu.se
Torinsson Naluai, Åsa Forskare 031-786 6232 asa.torinsson.naluai@gu.se
Truvé, Katarina Forskare 031-786 9788 katarina.truve@gu.se
Tängemo, Carolina Forskare 031-786 9713 carolina.tangemo@gu.se
Vorontsov, Egor Forskare 031-786 9793 egor.vorontsov@gu.se
Zhang, Haijiang Forskare haijiang.zhang@gu.se
Östensson, Malin Statistiker 031-786 9807 malin.ostensson@gu.se

Visar 1 - 46 av 46

Visar 1 - 10 av 128

2019

Secular trends of birthweight in boys from 1950 to 2010
Jimmy Célind, M. Hedlund, Maria Bygdell, Arvid Sondén, Anders Elfvin et al.
Pediatrics and Neonatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMI change during puberty is an important determinant of adult type 2 diabetes risk in men.
Claes Ohlsson, Maria Bygdell, Maria Nethander, Annika Rosengren, Jenny Kindblom
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association meta-analysis of functional outcome after ischemic stroke
M. Soderholm, Annie Pedersen, Erik Lorentzen, Tara M Stanne, S. Bevan et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evidence of a Causal Effect of Estradiol on Fracture Risk in Men.
Maria Nethander, Liesbeth Vandenput, Anna L Eriksson, Sara H Windahl, Thomas Funck-Brentano et al.
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Successful optimization of reconstruction parameters in structured illumination microscopy – A practical guide
C. Karras, Maria Smedh, R. Förster, Hendrik Deschout, Julia Fernandez-Rodriguez et al.
Optics Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PATJ Low Frequency Variants Are Associated With Worse Ischemic Stroke Functional Outcome A Genome-Wide Meta-Analysis
M. Mola-Caminal, C. Carrera, C. Soriano-Tarraga, E. Giralt-Steinhauer, R. M. Daaz-Navarro et al.
Circulation research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

GWAS and colocalization analyses implicate carotid intima-media thickness and carotid plaque loci in cardiovascular outcomes
N. Franceschini, C. Giambartolomei, P. S. de Vries, C. Finan, J. C. Bis et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of Potential Plasma Biomarkers for Abdominal Aortic Aneurysm Using Tandem Mass Tag Quantitative Proteomics
A. E. Henriksson, M. Lindqvist, Carina Sihlbom, J. Bergstrom, D. Bylund
Proteomes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) concentration is independently associated with mortality in patients with acute coronary syndrome.
St. Nymo, Marianne Hartford, T. Ueland, A. Yndestad, Erik Lorentzen et al.
International journal of cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 128

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?