Bild

Framtidens sjömat och marin bioteknik
Naturvetenskap & IT
Välkommen till Maritima klustret i Västsveriges webbinarieserie. Dagens webbinarium har fokus på Framtidens sjömat och marin bioteknik.
Välkommen till Maritima klustret i Västsveriges webbinarieserie. Dagens webbinarium har fokus på Framtidens sjömat och marin bioteknik.
Framtidens sjömat och marin bioteknik
Torsdag den 19 november kl 08.30 - 09.15 via zoom
Fokusområde sjömat & marin bioteknik
Anmälan: Anmäl dig här >>
Moderator: Lillemor Lindberg, Innovatum
Kl 08.30-08.45 Potentialen inom marin bioteknik - en bransch på frammarsch
Vi börjar med en internationell utblick tillsammans med Mattias Berglin på RISE som berättar om samarbeten med företag i Norge och Island där marina råvaror såsom laxrom och sjöpung används för kosmetiska och sårvårdsprodukter.
Kl 08.45-09.00 Så kan vi ta tillvara på mer av fiskfångsten
Efterfrågan på fisk ökar, men det är bara en liten del av det som fångas i Sverige som till slut hamnar på tallriken. I samarbete med forskare på Chalmers deltar Ellös-företaget Scandic Pelagic i en rad projekt för att höja värdet på sina restströmmar, och Ellös har blivit en mer och mer central nod i utvecklingen av nya sjömatsråvaror och ingredienser. Ingrid Undeland och Martin Kuhlin berättar om den spännande resa de gjort tillsammans.
Kl 09.00-09.15 Västsverige satsar på biomarina näringar
Västsverige - ett blått Silicon Valley? Mycket talar för att biomarint företagande och industri står inför en betydande expansion. Nu behöver vi samverka för att boosta branschen ytterligare. Lyssna till Lillemor Lindbergs och Anne Gunnäs samtal om pågående och kommande satsningar på innovation och företagande.
Medverkande
Mattias Berglin, forskare, RISE
Ingrid Undeland, professor, Chalmers
Martin Kuhlin, VD Scandic Pelagic
Lillemor Lindberg, innovationsledare Maritima näringar, Innovatum Science Park
Anne Gunnäs, Maritim näringslivsutvecklare Lysekils kommun & Kristineberg Center