Till startsida

Välkommen på frukostmöte med Lennart Grebelius

Nyhet: 2011-02-17

Lennart Grebelius är delägare i bolag som Sätila, Gina Tricot och Scorett. Han har ett fastighetsbolag och en framgångsrik riskkapitalrörelse. Han är konstnär, en av grundarna bakom Faktum och delägare i sociala före- tag som Fair Tailor och Mitt Liv. På frukostmötet kommer Lennart Grebelius att tala som sina erfarenheter som entreprenör, konstnär och det sociala entreprenörskapet.

Lennart Grebelius började som säljare i det familjeägda företaget, Sätila of Sweden som bl.a. producerade Stenmarkmössan som på 70-talet blev uppmärksammad både i och utanför Sverige. Under pe- rioden 1992-93 då finanskrisen härjade som värst passade Lennart på att investera i fastigheter vilka med åren har blivit fler. Investeringarna har också resulterat i flertalet teknikföretag. Sitt engagemang i samhällsfrågor har resulterat i satsningar som rör hemlösa och människor i utanförskap samt ett företag som jobbar med biogas och ekologisk växtnäring. Han har dessutom läst idéhistoria, astronomi och filosofi vid Göteborgs universitet.

Frukostmötet är ett samarrangemang mellan Göteborgs universitet, Chalmers Tekniska Högskola och CONNECT Väst i syfte att sammanföra näringsliv och akademi. ”Gothenburg for Entrepreneurs” (G4E) är Göteborgs universitets och Chalmers gemensamma projekt för entreprenörsutbildning.

När: Onsdagen den 16 mars, 7.15-8.45 (frukost 7.15-7.45)
Var: Konferenscentrum Wallenberg, Medicinaregatan 20A, Göteborg
 

OBS! Obligatorisk anmälan via länken

AV:

Till sidans topp

© Göteborgs universitet, Box 100 , 405 30 Göteborg
Tel. 031-786 0000, Kontakta oss

Om webbplatsen | Karta