Till startsida

Spel och visualisering är viktiga verktyg

Lunchföreläsning

Urbana spel, ett av Mistra Urban Futures pilotprojekt, serverar dig intressanta resultat om hur spel kan användas inom hållbar stadsutveckling.

Komplexiteten i urbana miljöer kräver bättre sätt för oss att fånga, hantera och kommunicera alla sorters kunskap om städer, men också förbättrade former för lärande, debatt och förhandling. Projektet har visat att spel och visualisering är viktiga verktyg. Vill du veta mer om resultatet är du välkommen den 7 juni på Urban Lunch-time!

Datum: 2012-06-07

Tid: 11:30 - 13:00

Kategorier: Miljö, IT

Arrangör: Mistra Urban Futures

Plats: Visual Arena, Lindholmen Science Park, Huvudentrén Lindholmen Conference Centre, Lindholmspiren 3-5

Evenemangslänk: Läs mer om Spel och visualisering är viktiga verktyg

Ytterligare information:
Inbjudan_Urban_Lunchtime_Urbana_spel_7_juni_2012.pdf

Lägg till evenemang

Har du information om något evenemang på Göteborgs universitet?

Lägg in det i kalendariet!

Kalendern på Göteborgs universitetes startsida visar öppna evenemang som riktar sig till en bred allmänhet. Har du ett evenemang som platsar den öppna kalendern, hör av dig till redaktionen.

Till sidans topp

© Göteborgs universitet, Box 100 , 405 30 Göteborg
Tel. 031-786 0000, Kontakta oss

Om webbplatsen | Karta