Till startsida
Webbkarta

Experter - val, politik, opinion

Arbetsmarknadspolitik och ekonomi
Johan Martinsson, fil dr, tel: 031-786 5148, 0704-66 04 35, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se

EU
Rutger Lindahl, professor, tel: 031-786 1245, e-post: rutger.lindahl@pol.gu.se
Linda Berg, postdoc, tel: 031-786 4062, e-post: linda.berg@pol.gu.se

Integrationspolitik
Andreas Johansson Heinö, fil dr, tel: 0735-96 72 08, e-post: andreas.heino@pol.gu.se
Carl Dahlström, tel: 031-786 5995, 0709-281046, e-post: carl.dahlstrom@pol.gu.se

Jämställdhetspolitik
Lena Wängnerud, docent, tel: 031-786 1868, e-post: lena.wangnerud@pol.gu.se
Maria Oskarson, docent, tel: 031-786 4687, e-post: maria.oskarson@pol.gu.se

Kommunalpolitik, allmänt och specifikt västsverige
Folke Johansson, professor, 031-786 1237 tel: 070-584 30 12, e-post: folke.johansson@pol.gu.se

Kristdemokraterna
Marie Demker, professor, 031-786 1242, e-post: marie.demker@pol.gu.se

Lag och ordning
Marie Demker, professor, tel: 031-786 1242, e-post: marie.demker@pol.gu.se

Lokala småpartier
Folke Johansson, professor, tel: 031-786 1237, 070-584 30 12, e-post: folke.johansson@pol.gu.se

Miljöpolitik
Sverker Jagers, docent, tel: 031-786 1230, 0732-594369 e-post: sverker.jagers@pol.gu.se
Daniel Berlin, universitetslektor, tel: 031-786 1991, 0737-182931 e-post: daniel.berlin@pol.gu.se
Lennart J Lundqvist, professor, 031-786 1229, e-post: lennart.j.lundqvist@pol.gu.se
Johan Martinsson, fil dr, tel: 031-786 5148, 0704-66 04 35, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se

Opionionsbildning, väljarbeteende, demokrati
Mikael Gilljam, professor, tel: 031-786 1221, 0734-22 05 75, e-post: mikael.gilljam@pol.gu.se
Peter Esaiasson, professor, tel: 031-786 1222, e-post: peter.esaisson@pol.gu.se
Henrik Oscarsson, professor, tel: 031-786 4666, tel: 0708-89 99 43, e-post: henrik.oscarsson@pol.gu.se
Lena Wängnerud, docent, tel: 031-786 1868, e-post: lena.wangnerud@pol.gu.se
Johan Martinsson, fil dr, tel: 031-786 5148, 0704-66 04 35, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se
Elin Naurin, fil dr, tel: 031-786 1243, e-post: elin.naurin@pol.gu.se
Stefan Dahlberg, fil.dr. tel: 031-786 17 81, 0703 63 86 58
stefan.dahlberg@pol.gu.se

Piratpartiet
Ulf Bjereld, professor, tel: 070-230 46 03, e-post: ulf.bjereld@pol.gu.se
Marie Demker, professor, tel: 031-786 12 42, e-post: marie.demker@pol.gu.se

Skolpolitik
Anders Fredriksson, doktorand, tel: 031-786 4673, 0703-29 00 47, e-post: anders.fredriksson@pol.gu.se
Sverker Lindblad, professor i pedagogik, tel: 0703-777867, e-post: sverker.lindblad@ped.gu.se

Socialdemokraterna
Jonas Hinnfors, professor, 0709-93 19 76, e-post: jonas.hinnfors@pol.gu.se

Socialförsäkringar
Anna Bendz, fil dr, tel: 0733-56 55 55, e-post: anna.bendz@cefos.gu.se

Svensk partipolitik
Jonas Hinnfors, professor, 0709-93 19 76, e-post: jonas.hinnfors@pol.gu.se
Marie Demker, professor, 031-786 12 42, e-post: marie.demker@pol.gu.se
Ulf Bjereld, professor, 070-230 46 03, e-post: ulf.bjereld@pol.gu.se
Maria Oskarson, docent, tel: 031-786 4687, e-post: maria.oskarson@pol.gu.se

Sverigedemokraterna
Andreas Johansson Heinö, fil dr, tel: 0735-96 72 08
andreas.heino@pol.gu.se
Marie Demker, professor, tel: 031-786 12 42, e-post: marie.demker@pol.gu.se
Carl Dahlström, tel: 031-786 5995, 0709-281046, e-post: carl.dahlstrom@pol.gu.se

Säkerhetspolitik
Ulf Bjereld, professor, 070-230 46 03, e-post: ulf.bjereld@pol.gu.se
Rutger Lindahl, professor, tel: 031-786 1245, e-post: rutger.lindahl@pol.gu.se
Ann-Marie Ekengren, docent, tel: 031-786 5197, e-post: ann-marie.ekengren@pol.gu.se

Vågmästarroll, oklart regeringsunderlag
Mikael Gilljam, professor, tel: 031-786 1221, e-post: mikael.gilljam@pol.gu.se
Peter Esaiasson, professor, tel: 031-786 1222, e-post: peter.esaisson@pol.gu.se
Ulf Bjereld, professor, tel: 070-230 46 03, e-post: ulf.bjereld@pol.gu.se
Marie Demker, professor, tel: 031-786 12 42, e-post: marie.demker@pol.gu.se

Västra Götalandsregionen
Lennart Nilsson, forskare, tel: 031-786 1595, e-post: lennart.nilsson@cefos.gu.se

Utrikespolitik
Ulf Bjereld, professor, tel: 070-230 46 03, e-post: ulf.bjereld@pol.gu.se
Ann-Marie Ekengren, docent, tel: 031-786 5197, e-post: ann-marie.ekengren@pol.gu.se

Till sidans topp

© Göteborgs universitet, Box 100, 405 30 Göteborg
Tel. 031-786 0000, Kontakta oss

Om webbplatsen | Karta