Till startsida
Webbkarta

Experter vid Göteborgs universitet
DET NYA ÅLDRANDET

A

Alternativa äldreboenden och äldres vårdmiljö
Helle Wijk, forskare, Sahlgrenska akademin, telefon: 0735–052 772, e-post: helle.wijk@fhs.gu.se

Alzheimers sjukdom
Kaj Blennow, professor, Sahlgrenska akademin, telefon: 031–343 1791, 0761–073 835, e-post: kaj.blennow@neuro.gu.se

Henrik Zetterberg, professor, Sahlgrenska akademin, telefon:031-343 0142, 0768-67 26 47, e-post: henrik.zetterberg@clinchem.gu.se

Anhörigrollen med koppling till äldre
Ingegerd Lindquist, professor, Sahlgrenska akademin, telefon: 031–786 6080, e-post: ingegerd.lindquist@fhs.gu.se

B

Benskörhet
Dan Mellström, professor, Sahlgrenska akademin, telefon: 031–343 9035, 0703–247 510, e-post: dan.mellstrom@gu.se

Brukarnas klagomål och personalens anmälningar enligt lex Sarah
Inger Kjellberg, doktorand, institutionen för socialt arbete, telefon: 031–¬786 6382, e-post: inger.kjellberg@socwork.gu.se

F

Förutsättningar för ett gott åldrande: psykologiska, sociala och hälsorelaterade faktorer
Anne Ingeborg Berg, forskare, psykologiska institutionen, 031–786 5941, e-post: anne.berg@psy.gu.se

G

Geriatrik
Bertil Steen, Sahlgrenska akademin, telefon: 031-343 3124, 031–182 052, e-post: bertil.steen@comhem.se

Glömska och demens och vad som händer i hjärnan när vi blir äldre
Anders Wallin, professor, Sahlgrenska akademin, telefon: 0705–939 551, 031–343 8673, e-post: anders.wallin@neuro.gu.se

K

Kognition och mental hälsa bland äldre
Boo Johansson, professor, psykologiska institutionen, telefon: 031–786 1656, e-post: boo.johansson@psy.gu.se

 

Komplexiteten i äldreomsorgen i Sverige för invandrare som är födda i Turkiet
Öncel Naldemirci, doktorand, sociologiska institutionen, telefon: 031–786 4092, e-post: oncel.naldemirci@sociology.gu.se

Kroppens åldrande på cellnivå – vad orsakar åldrandet
Thomas Nyström, professor, institutionen för cell- och molekylärbiologi, telefon: 031- 786 2582, e -post: thomas.nystrom@cmb.gu.se
Mikael Molin, forskare, institutionen för cell- och molekylärbiologi, telefon: 031- 786 2577, e-post: mikael.molin@cmb.gu.se

M

Mental funktionsnedsättning, demens
Valgeir Thorvaldsson, forskare vid psykologiska institutionen, telefon: 031–786 1675, e-post: valgeir.thorvaldsson@psy.gu.se

Minne och andra kognitiva funktioner hos äldre
Linda Hassing, forskare, psykologiska institutionen, telefon: 031–786 4258, e-post: linda.hassing@psy.gu.se

N

Neuroarkitektur
Kristina Sahlqvist, arkitekt SIR/MSA och forskare, Högskolan för Design och Konsthantverk, telefon: 0733–528 164, e-post: kristina.sahlqvist@hdk.gu.se

P

Pensioner
Lennart Flood, professor, Handelshögskolan, telefon: 031–786 1331, 0706–764 309, e-post: lennart.flood@economics.gu.se

Politiska åsikter hos äldre
Henrik Ekengren Oscarsson, professor, statsvetenskapliga institutionen,
telefon: 031–786 4095, 0708–899 943, e-post: henrik.oscarsson@gu.se, blogg: http://www.henrikoscarsson.com

Ä

Äldre i arbetslivet
Roland Kadefors, docent, institutionen för arbetsvetenskap, telefon: 031–786 3224, 0706–233 534, e-post: roland.kadefors@av.gu.se, personlig webbsida: http://www.av.gu.se/Personal/Roland_Kadefors/

Äldres konsumtion
Helene Brembeck, professor, Centrum för konsumtionsvetenskap, telefon: 031–786 5828, 0737–417 098, e-post: helene.brembeck@cfk.gu.se

Äldres lärande
Per-Olof Thång, professor, institutionen för pedagogik och specialpedagogik, telefon: 031–786 2239, 0708–288 932, e-post: per-olof.thang@ped.gu.se

Äldres medicinering
Sten Landahl, professor, Sahlgrenska akademin, telefon: 031–342 49 74, 0705-466 991, e-post: sten.landahl@vgregion.se

Äldre och äldreomsorg; myndighetsutövning samt formellt och informellt stöd
Monica Nordström, docent, institutionen för socialt arbete, telefon: 031–786 5768, e-post: monica.nordstrom@socwork.gu.se

 

Äldres psykiska hälsa
Magnus Lindwall, docent, institutionen för kost- och idrottsvetenskap samt psykologiska institutionen, telefon: 0709–603 545, e-post: magnus.lindwall@psy.gu.se

Äldreomsorgens villkor; individer, relationer, organisering
Gerd Gustafsson, institutionen för socialt arbete, telefon: 031–786 5772, e-post: gerd.gustafsson@socwork.gu.se

Äldres vård och omsorg
Anna Dunér, institutionen för socialt arbete, telefon: 031–786 5720, e-post: anna.duner@socwork.gu.se

Ö

Övergången från arbetsliv till livet som pensionär
Björn Halleröd, professor, sociologiska institutionen, telefon: 031–786 4758, e-post: bjorn.hallerod@sociology.gu.se

Till sidans topp