Till startsida
Webbkarta

Expertlista, demokratirörelsen i MENA-regionen (Mellanöstern och norra Afrika)

Experter vid Göteborgs universitet om krisen i norra Afrika och Mellanöstern, MENA-regionen.

Val och demokratisering i Afrika
Staffan I Lindberg, docent statsvetenskap, telefon: 0733-761 540, e-post: staffan.i.lindberg@pol.gu.se
http://www.wvs.gu.se/

Politisk utveckling, demokratisering, stats- och nationsbyggande (speciellt i Mellanöstern)
Isabell Schierenbeck, fil dr statsvetenskap, telefon: 0768-83 26 11, e-post: isabell.schierenbeck@globalstudies.gu.se

Mellanöstern, (Nord) Afrika, Egypten, Palestina, genus, kropp, sexualitet, kvinnlig omskärelse, identitet, politiskt våld, flyktingskap, säkerhet
Maria Malmström, fil.dr., socialantropologi, mobil (USA): 1 646 406 6296, e-post: maria.malmstrom@nyu.edu

Demokratisering och demokratifrämjande arbete, särskilt vad gäller EU, Jordanien och Turkiet
Ann-Kristin Jonasson, fil dr statsvetenskap, telefon: 0733-73 49 33, e-post: ann-kristin.jonasson@gu.se

Politisk aktivism i Mellanöstern
Nina Gren, fil dr socialantropologi, telefon: 45 60 198 074, 0732-14 70 03, e-post: nina.gren@anthro.cu.dk

Aktivism, rörelser, och motstånd
Stellan Vinthagen, docent, telefon: 0704-763 789, e-post: stellan.vinthagen@globalstudies.gu.se

Konflikt- och demokratifrågor, politiska förändringar, Egypten, Israel/Palestina, Libanon, Jordanien, Syrien
Michael Schulz, docent freds- och utvecklingsforskning, telefon: 031-786 1380, 0705-30 01 47, e-post: michael.schultz@globalstudies.gu.se

Religonsvetenskap, islam och muslimer i Sverige och Europa, relationer mellan den islamitiska världen och väst. Erfarenhet av MENA-länderna
Åke Sander, religionsbeteendevetenskap, telefon: 031-786 1561, 0708-57 23 27, e-post: aake.sander@religion.gu.se
Göran Larsson, universitetslektor religionsvetenskap, telefon: 031-786 5315, e-post: goran.larsson@religion.gu.se

Internets betydelse för politiska förändringar
Christopher Kullenberg, doktorand i vetenskapsteori, telefon: 031-786 4691, 0735-083022, e-post: christopher.kullenberg@theorysc.gu.se

Ekonomiska aspekter, Egypten och Mellanöstern
Ola Olsson, professor i nationalekonomi,  telefon: 031-786 1341, e-post: ola.olsson@economics.gu.se

Arabisk litteratur
Tetz Rooke, docent i arbiska, telefon: 031-786 4067 e-post: tetz.rooke@oriental.gu.se

Algeriet
Marie Demker, professor i statsvetenskap, telefon: 031-786 1242, e-post: marie.demker@pol.gu.se

Kontaktinformation

Du måste knyta in en kontaktinfo artikel

Till sidans topp

© Göteborgs universitet, Box 100, 405 30 Göteborg
Tel. 031-786 0000, Kontakta oss

Om webbplatsen | Karta