Nyhet: 2009-11-23
Forskningen och Etiken
- ett program om de etiska frågor som forskningen brottas med.
Forskningen och etiken är ett program som görs av Sveriges universitet och högskolor. Programmet sänds i Kunskapskanalen, söndagen den 29 november kl. 22.00, repris tisdag den 1 december kl. 00.00.
Livmodertransplantationer – Göteborgs universitetPå Göteborgs universitet håller ett forskningsteam på med ett projekt som reser många forskningsetiska frågor. För att hjälpa de kvinnor som av någon anledning förlorat sin livmoder, undersöker de möjligheterna att i framtiden kunna transplantera en livmoder, allt för att ge kvinnorna en möjlighet att föda ett eget, genetiskt barn.
Medverkande: Mats Brännström, professor i gynekologi vid Göteborgs universitet, Pernilla Dahm-Kähler, överläkare vid Sahlgrenska universitetssjukhuset, Torbjörn Tännsjö, professor i praktisk filosofi vid Stockholms universitet
Reporter/Foto/Redigering: Annika Koldenius
Foto: Pamela Ericsson
Det finns sex regionala etikprövningsnämnder i Sverige som prövar om forskning på människor och djur följer de etiska riktlinjer som finns. Marita Hilliges är forskare i neurovetenskap vid Högskolan i Halmstad, och är också ledamot i den regionala etikprövningsnämnden i Lund.
Medverkande: Marita Hilliges, forskare i neurovetenskap vid Högskolan i Halmstad, Beatrice Josephson, jurist på Centrala Etikprövningsnämnden
Reporter/Foto/Redigering: David Lidestedt
Reporter: Kathinka Lindhe
För att kunna forska om Livmodertransplantationer har djurförsök varit nödvändiga. Först på mindre djur som mus och råtta, men nu har forskarna kommit så långt att försök på primater, det vill säga apor, är nödvändiga.
Medverkande: Pernilla Dahm-Kähler, överläkare vid Sahlgrenska universitetssjukhuset, Michael Olausson, professor i kirurgi vid Göteborgs universitet, Brännström, professor i gynekologi vid Göteborgs universitet, Torbjörn Tännsjö, professor i praktisk filosofi vid Stockholms universitet
Reporter/Foto/Redigering: Annika Koldenius
Foto: Pamela Ericsson
Genmodifiering av växter eller djur för att de ska få bättre egenskaper pågår över hela världen. Nu går forskarna in direkt i genen för att förbättra köldtålighet eller storlek. På Uppsala universitet pågår försök med att göra laxfiskar så stora att de går att ta redan efter ett år.
Medverkande: Fredrik Sundström, forskare i ekologisk zoologi, Uppsala universitet, Stellan Welin, professor i bioteknik, kultur och samhälle vid Linköpings universitet
Reporter/Foto/Redigering: Elin Kjellin
Forskningen kring livmodertransplantationer ställer många frågor på sin spets. En fråga är om livmodern kan ses som vilket organ som helst. För då skulle ju faktiskt män kunna få en livmoder de också, menar Torbjörn Tännsjö, professor i praktisk filosofi vid Stockholms universitet. Och då skulle ju också män kunna bli mödrar.
Medverkande: Torbjörn Tännsjö, professor i praktisk filosofi vid Stockholms universitet
Reporter/Foto/Redigering: Annika Koldenius
Foto: Laila Östlund, Pamela Ericsson