Föreläsning
Dr. Ray Wilkinson, University of Mancester, håller en föreläsning om samtalsanalys vid kommunikationsstörningar hos vuxna.
Dr. Ray Wilkinson är en logoped och forskare som specialiserat sig på sk. applied conversation analysis. Han har mångårig erfarenhet av att arbeta med och forska om vuxna personer med afasi och dysartri och har bland annat utvecklat kommunikationsträningsprogrammet Supporting partners of persons with aphasia in relationships and communication (SPPARC).
Föreläsningen går av stapeln 9.00 den 3e maj och vänder sig till personer som är intresserade av samtalsanalys och har erfarenhet av vuxna personer med förvärvade kommunikationsstörningar.
Anmäl dig senast 120131 via mejl till charlotta.saldert@neuro.gu.se.
Begränsat deltagarantal, anmälan är bindande.
Välkommen!
Föreläsare: Dr. Ray Wilkinson
Datum: 2012-05-03
Tid: 09:00 - 12:00
Kategorier: Medicin
Arrangör: Enheten för logopedi, Institutionen för Neurovetenskap och fysiologi
Plats:
Konferenscentrum Wallenberg, Medicinaregatan 20 A
Sista anmälningsdag: 2012-01-31 kl. 17:00.
Kontaktperson: Charlotta Saldert
Registreringstiden för detta evenemang har gått ut
Har du information om något evenemang på Göteborgs universitet?
Kalendern på Göteborgs universitetes startsida visar öppna evenemang som riktar sig till en bred allmänhet. Har du ett evenemang som platsar den öppna kalendern, hör av dig till redaktionen.